LipjaniPress

Erdogan nga Beogradi mesazh myslimanëve të Sanxhakut: Kurrë s’do të përkrah asnjë nacionalizëm

Lajme

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, pas takimit të sotëm në Beograd me kolegun e tij serb Aleksandar Vuçiq, i porositi myslimanët e Sanxhakut, rajonit të Serbisë të cilin do ta vizitojë nesër, se kurrë s’do të përkrahë “asnjë nacionalizëm”, përcjell Gazeta Express.

“Dua të them këtu dhe të mërkurën në Novi-Pazar se kurrë s’do të jem në krahun e asnjë lloji të nacionalizmit”, deklaroi Erdogan, duke shtuar se “në Novi-Pazar nuk ka asnjë problem”.

Lideri turk i porositi myslimanët e Novi-Pazarit, qendrës së Sanxhaku, para vizitës së tij të nesërme atje, se ata janë “urë e miqësisë ndërmjet dy vendeve” – Turqisë dhe Serbisë – dhe se “këtë duhet ta kultivojnë dhe ta çmojnë”, raportojnë mediat serbe,
Presidenti turk, i cili po kryeson një delegacion të madh qeveritarësh dhe biznesmenësh turq – rreth 700 veta – për vizitë dyditore në Serbi, sot, pas një forumi të madh të biznesit, e quajti Serbinë “vend kyç të Ballkanit”, ndërsa për presidentin serb Vuçiq tha se është “një rast i mirë për tërë rajonin, pikërisht për shkak të gjërave siç janë prosperiteti, paqja dhe bashkëjetesa në rajon”.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Nënkryetari i OVL-së së UÇK-së Nasim Haradinaj, e quajti ‘palaço’ ambasadorin Amerikan në Kosovë, Greg Delawie, por edhe pas kritikave që ai mori, duket se nuk është pishman

lipjanipress

LDK – Presidentit: Po bën fushatë nëpër shkolla

lipjanipress

Ja çka thonë të moshuarit për mungesën e WC-ve publike në Prishtinë (VIDEO)

lipjanipress

MD e Serbisë: Kurrë s’kemi fshehur dokumentet për krime

lipjanipress

Imami Musliu: Kur i pashë 56 kufomat, s’e besoja se ishte edhe Adem Jashari

lipjanipress

Gjykata merr vendim për Milaim Zekën, e lë në arrest shtëpiak

lipjanipress

30 ditë paraburgim për dy hakerët kosovarë

lipjanipress

Hoti: Tryezat po i bëjmë për të caktuar datë të zgjedhjeve

lipjanipress

Një grup prej 11 intelektualë e profesorë universitarë i bashkohen Nismës për Kosovën

lipjanipress

Pas Dardan Molliqajt, me Avdullah Hotin tallet edhe motra e tij

lipjanipress

Shpend Ahmeti flet për jahtin, bëhet horë

lipjanipress

Aksident i rëndë trafiku në Fushë Kosovë, ka të lënduar

lipjanipress
Skip to toolbar