LipjaniPress

Eskalojnë raportet mes Turqisë e Holandës

Lajme Nderkombëtare

Ministria e Jashtme e Turqisë, si kundërpërgjigje për pengimin e ministrave turq nga Holanda, që të marrin pjesë në aktivitetet rreth referendumit për ndryshimet kushtetuese në vend, në një deklaratë duke iu drejtuar autoriteteve të Holandës.
“Njoftojmë se nuk dëshirojmë që të kthehet për një periudhë në detyrën e tij ambasadori i Holandës i cili ende ndodhet me leje jashtë Turqisë”.

Ndërkaq, autoritetet turke e kanë rrethuar ambasadën dhe konsullatën holandeze, kanë thënë për Reuters burime nga ministria e Jashtme turke, në kohën kur raportet mes dy vendeve kanë eskaluar.
Turqia e ka mbyllur edhe rezidencën e ambasadorit holandez, zyrën ndërlidhëse dhe konsullatën e përgjithshme.

Më herët, ministrja turke për Familjen, Fatma Betul Sayan Kaya, është bllokuar nga policia holandeze që të hyjë në konsullatën turke në Roterdam, ka raportuar “NOS News”.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Tiranë: Del nga shtëpija për të fituar kafshatën e gojës për fëmijet e tij edhe kjo ndodh (Video+Foto)

lipjanipress

Blerondi nga Peja ka nevojë për ndihmën tonë për shërim jashtë vendit

lipjanipress

Imri Ahmeti: Besimi juaj ishte dhe do të jetë obligim për punë e përkushtim ndaj jush

lipjanipress

Ish-hoteli bëhet stacion i Policisë për 5.000 euro në muaj

lipjanipress

LOJA E PISTË ME DURIMIN QYTETAR

lipjanipress

Policia në autobus të ‘Plisave’ gjeti 33 shishe me koktej molotovi

lipjanipress

Lirak Çelaj përmendet si kandidat për Kryetar të Prishtinës në tubimin e PDK-së

lipjanipress

Poeti Lulzim Tafa në revistën “The World Poets Quarterly”

Press Lipjani

E pazakontë në Vlorë/ Seks në makinë, vdes gjatë aktit 58-vjeçari

lipjanipress

Thaçi: Pajtohem me Mogherinin, të ndërtojmë ura e jo mure

lipjanipress

Kroacia kërkon 20 mijë punëtorë për sezonin veror

lipjanipress

Kastriot Luma, zgjedhet Kryetar në Kuvendin e të Rinjve të Kosovës!

lipjanipress
Skip to toolbar