LipjaniPress

Familjarët e Grupit të Kumanovës një ditë para vizitës në Prishtinë ja çka i shkruajnë Zaevit!

Lajme Lipjani

Familjarët e Grupit të Kumanovës, përmes një letre të hapur i janë drejtuar kryeministrit maqedonas Zoran Zaev, në prag të vizitës që ai do të realizojë nesër në Kosovë.

Përmes kësaj letre, të cilën familjarët e Grupit të Kumanovës kërkojnë rigjykim dhe një proces të ri gjyqësor që shpresojnë se do të jetë më objektiv. Në vijim u sjellim përmbajtjen e plotë të kësaj letre publike:/LipjaniPress.com//

Me rastin e vizitës së kryeministrit te Maqedonisë në Kosovë, z.Zoran Zaev, ne familjarët e rastit “Kumanova”, e mirëpresim dhe shpresojmë që ky takim ndërmjet dy liderëve kryesor të këtyre dy shteteve, do të jetë frytdhënës në ndërtimin e marrëdhënieve të mirëfillta fqinjësore, në përmirësimin e marrëdhënieve midis dy popujve, duke shpresuar që këto marrëdhënie të çojnë edhe deri tek zbardhja e rasteve të montuara kundër shqiptarëve autoktonë në tokat e tyre.

Tashmë botërishte dihet që këta djem të njohur në Kosovë për ideale të larta kombëtare, janë keqpërdorur nga politika, duke u ftuar kinse për t’u dal në ndihme bashkekombasve të tyre, e më pas dihet si rrodhën ngjarjet dramatike e tragjike, që shkaktuan pasoja të mëdha për të gjithë ne, që u prekëm nga kjo histori.
Ne jemi jashtëzakonisht të shqetësuar për fatin e bijve tanë dhe shpresa jonë mbështetet në qeverinë e re të Kosovës, faktorin ndërkombëtar, si dhe në frymen e re të politikës së tanishme në Maqedoni. Shpresojmë që të gjithë keta bashke, do te nxjerrin ne drite gjithe këta mistere që e rrethojnë krejt këtë ngjarje përmes një rigjykimi të ri.
Këshilli i familjarëve të rastit te Kumanovës!/LipjaniPress.com//

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Shkencëtarët të alarmuar: Një mega-cunam do vrasë mijëra persona në Evropë

lipjanipress

Organizatat e Shoqërisë Civile të Komunës së Lipjanit shqyrtuan prioritetet e programit ReLOad

lipjanipress

Propozohet ndalimi i importit të veturave më të vjetra se 10 vjet

lipjanipress

Kroatët publikojnë hartën e Shqipërisë Etnike, çmenden serbët (FOTO)

lipjanipress

PDK-dega në Lipjan viziton nëndegët në Smallushë dhe Bujari

lipjanipress

Deputeti i PDK’së bën thirrje që të prishet koalicioni me LDK’në

lipjanipress

IMRI AHMETI: QYTETARËT PËRMES VENDIMMARRJES NDIKOJNË NË ZHVILLIM

lipjanipress

Prishtinë, arrestohen dy të mitur për posedim të narkotikëve

lipjanipress

Scott: Kosova nuk duhet të ngutet me ushtri

lipjanipress

ASPEKTE DEMOGRAFIKE DHE STATISTIKORE PËR PUNËSIMIN DHE STRUKTURA E PUNËSIMIT NË LIPJAN

lipjanipress

Gjilan: Policia arreston tre persona të dyshuar për fajde

lipjanipress

Veseli: Do ta bëj të pamundurën që të ofroj mbështetje institucionale për të lehtësuar të bërit biznes

lipjanipress
Skip to toolbar