LipjaniPress

Genoveva Ruiz Calavera dhe Apostolova priten nga Kryetari Ahmeti

Lipjani

Në Bibliotekën e Qytetit në Lipjan, sot u hap ekspozita me foto nga aktivitetet që janë zhvilluar në kuadër të projektit “Ndërtimi i besimit përmes mbrojtjes kulturore në Kosovë”, projekt i cili është realizuar falë një bashkëpunimi shumë të mirë në mes të Komunës së Lipjanit, Bashkimit Evropian dhe UNDP-së.

Me këtë rast Kryetari i Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti ka pritur Drejtoreshë për Ballkanin Perëndimorë të Drejtorisë së Përgjithëshme të Fqinjësisë dhe negociatat e zgjerimit të Komisionit Evropian, Xhenoveva Ruiz Calavera, Shefen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalia Apostollova si dhe përfaqësues të tjerë nga Zyra e BE-së.
I pari i Lipjanit, Imri Ahmeti tha se Lipjani ndihet i nderuar me rastin e kësaj vizite mjaft të rëndësishme dhe se jo rastësisht është zgjedhur objekti i Bibliotekës së Qytetit për organizimin e kësaj Ekspozite, objekt ky i cili është financuar nga fondet e BE-së.
“Lipjani është një model i bashkëpunimit mes komuniteteve, pushtetit komunal dhe kjo është produkt, rezultat i gjithë qytetarëve lipjanas, me theks të veqant vlen të theksojm kontributin e Krerëve të Bashkësive fetare. Ne edhe me këtë rast falenderojmë BE-në për Mbeshtetjen nga fondet e BE-së gjatë kësaj periudhe që padyshim i kanë dhënë shtytje zhvillimit dhe ndërtimit të infrastrukturës në Lipjan”, ka theksuar Ahmeti.
Drejtoreshë për Ballkanin Perëndimorë e Drejtorisë së Përgjithëshme të Fqinjësisë dhe negociatat e zgjerimit të Komisionit Evropian, Xhenoveva Ruiz Calavera, tha se ndihet e nderuar që është pjesë e kësaj ceremonie, ku po prezantohen fotografi të aktiviteteve jo vetëm nga komuna e Lipjanit por edhe nga Komuna të tjera.
“Ju jeni një shembull i mirë i bashkëjetesës, mënyra se si ju jeni duke e ruajtur trashëgiminë kulturore është një katalizator i zhvillimit, jo vetëm për Lipjani por për gjith vendin”, tha Calavera.
Ajo bëri thirrje që respekti në mes të komuniteteve të ndryshme të ruhet ku tha se Lipjani është shembull i cili duhet të ndiqet edhe nga të tjerët. Colvera e përgëzoi Kryetarin e Komunës, Imri Ahmeti si dhe liderët religjiozë për punën dhe rolin e tyre në avancimin e zhvillimit të shoqërisë.
Pas përfundimit të kësaj ceremoni është realizuar edhe një vizitë e përbashkët tek Xhamia “Mulla Sherif Ahmeti” në Lipjan si dhe vizitë në Kishën Ortodokse Shën Flori dhe Lauri./Lipjanipress.com//

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Vetura zyrtare shkel në zebra një vajzë në Lipjan

lipjanipress

Kuvendi nuk aprovoi rendin e ditës, mbyllet seanca

lipjanipress

Ardit Isuf Tasholli, ingjinieri i parë i Makinerisë të Energjisë së Ripërtritshme në komunën e Lipjanit

lipjanipress

Hajrullahu viziton zyrën komunale për punësim në Lipjan

lipjanipress

2 vjeçari nga Lipjani vuan nga sëmundja e rrallë, familja kërkon ndihmë (Video-Foto)

lipjanipress

Vendet që do të mbesin pa rrymë gjatë ditëve në vijim

lipjanipress

Ky është serbi që EULEX’i i ngriti aktakuzë për vrasjen e 116 shqiptarëve në Vushtrri

lipjanipress

Fillon turniri “Kupa e Pavarësisë 2017”

lipjanipress

ASPEKTE DEMOGRAFIKE DHE STATISTIKORE PËR PUNËSIMIN DHE STRUKTURA E PUNËSIMIT NË LIPJAN

lipjanipress

PDK-Lipjan Ismet Hajrullahu, nominohet kandidat për kryetar të komunës së Lipjanit nga Partia Demokratike e Kosovës!

lipjanipress

Limon Ramadani kryetar I PDAK-ës,dega në Lipjan,mbetet në detyrën e tij deri në fund të mandatit

lipjanipress

Rrustemi: Janë mbi 118 mijë votues të rijnë në këto zgjedhje

lipjanipress
Skip to toolbar