LipjaniPress

Gjeniu i shahut, vetëm 12 vjeç “Mjeshtër i Madh”

Football

Adnit Duriqi është bërë “Mjeshtri i Madh” edhe pse i ri në moshë, ai nuk njeh konkurrencë në këtë lojë.

Me origjinë është nga Lipjani, djali i vogël, falë një turneo të zhvilluar ditë më parë në komunën e Lipjanit, aftësitë e tij prej një mjeshtri të shahut dolën në dritë.

Për t’u bërë një “mjeshtër” në shah, një lojtar duhet të arrijë të mposhtë të gjithë konkurrentët. Lojtari duhet të arrijë nivelin më të lartë të performancës në një turne shahu dhe duhet të marrë një vlerësim të dhënë nga Shoqata e sportit shkollor e cila funksnionon nën obmrellën e Federatës së sportit shkollor të Repulikës së Kosovës.

Turneo i shahut i organizuar nga Shoqata e sportit shkollor në Lipjan « Drejt Malit », e falë punës së palodhshme të arsimtarit Florim Budakova, po arrinë të nxjerr talentë të ndryshëm të diciplinave sportive.

Duriqi në këtë turne ishte i pakonkurrecë, duke i mposhtur me radhë konkurentët të cilët nuk ishin të pakët në numër.

Një sukses jo i vogël ky për shahistin e ri lipajas, e ardhmja e të cilit duket të jetë e ndrituar, falë aftësive të tij psikogjike.

Duriqi përveq shahut, arriti të triumfoi edhe në diciplinën e pingpongut duke u radhitur si i pari, gjithashtu ai është një nga 10-të karatesitët më të mirë të Kosovës.

Si fitues i turneut, ai fitoi edhe biletën e pushimeve një javore në Brezovicë, ku sot së bashku me fituesit e tjerë dhe organizatorët e këtij turneu, po relaksohen në këtë vend të bukur të Kosovës./Ulpianapress/

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Tetova ik: Tifozët e Ulpianës kërkojnë shkarkimin e menjëhershëm të trajnerit

Granit

Debutim ëndrrash për Gashin, Arbëri shkëlqen në ndeshjen e parë

Granit

Tifozët e Ulpianës mesazh lojtarëve: Na nderoni nesër, fikne Dritën

Granit

Ulpiana për turp! 7 ndeshje dhe 0 fitore, Tetova drejt shkarkimit!

Granit

« Jep dorëheqje » trajneri i KF Ulpianës?

Granit

Ulpiana me gjest fantastik, i liron tifozët nga pagesa e hyrjes për ndeshjen me Dritën

Granit

Bojkot klubit, tifozët lipjanas kërkojnë shkarkimin e kryesisë!

Granit

Travel Update – Detroit named second best city for 2018 travel destinations

lipjanipress

Tigrat ftojnë të gjithë nesër në përkrahje të Ulpianës

Granit

Ulpiana ‘thyen mallkimin’, fiton pas 9 ndeshjeve

Granit

Arbëria me përmbysje fiton në dramën ndaj Ramiz Sadikut

Granit

Skuadrat e Superligës në ndjekje të talentit Ardi Arifi

Granit
Skip to toolbar