LipjaniPress

Gjermania i kërkon Serbisë që “problemin e Kosovës ta zgjidhë shpejt”

Lajme

Para anëtarësimit në BE, Serbia duhet të zgjidh problemin me Kosovën dhe një zgjidhje e shpejtë do të ishte e mirë për të gjithë.

Kështu ka thënë Ambasadori Gjerman në Serbi, Axel Dittmann, për mediumin serb b92.

Dittmann tha se Serbia “duhet t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën” dhe se “të dyja palët duhet të respektojnë marrëveshjen e Brukselit, por fillimisht t’i normalizojnë raportet”.

“Është me rëndësi që Serbia dhe Kosova t’i zgjidhin problemet sepse ne në BE nuk dëshirojmë konflikte mes vendeve. Historia na mëson se çështjet e pazgjidhura kufitare shkaktojnë probleme dhe ne nuk e dëshirojmë këtë, prandaj është e vërtetë që, para anëtarësimit, problemi me Kosovën duhet të zgjidhet”, theksoi ai, transmeton Koha.net.

“Ne po shikojmë çfarë po ndodhë dhe po i përkrahim të dyja palët në arritjen e një zgjidhjeje, por shpejtësia diktohet nga negociatorët. E vërteta është, një zgjidhje e shpejtë do të ishte më e mira për të gjithë”.

I pyetur nëse Gjermania, së bashku me vendet tjera, do të përfshihet më shumë në dialogun Kosovë-Serbi, Dittmann tha se dialogu po zhvillohet me ndërmjetësimin e BE-së dhe se vendi i tij është i përfshirë, por e lejon Brukselin të luajë rolin e tij.

Facebook Comments

Related posts

Vuçiqi porosit BE-në: Mos na predikoni më për shtetin e së drejtës

lipjanipress

Hoxhaj: Me këtë territor të Kosovës na kanë njohur 114 shtete

lipjanipress

Ahmetaj BE-së: Liberalizimi i vizave, tani ose kurrë

lipjanipress

PDK-Lipjan:Kryetari Hajrullahu vizitoi fshatin Konjuh!

lipjanipress

Kryeministri: E zgjidhëm një problem të brendshëm me ndihmën ndërkombëtare (LIVE VIDEO)

lipjanipress

Haradinaj: Mustafa është i lodhtë, Kurti s’e kupton qeverisjen

lipjanipress

Policia: Disa raste penale dhe 14 incidente të ndryshme gjatë zgjedhjeve

lipjanipress

Në Kolegjin ABB i mbylli punimet Simpoziumi I “Qasja bio-psiko-sociale ndaj problemeve të shëndetit mendor”

Press Lipjani

PLAKU ALBIN KURTIT: UNË TY TË KAM PËRCJELLUR QE 10 VITE, GJITHA FJALËT TË KANË DALË TË VËRTETA (VIDEO)

lipjanipress

Në Holandë refugjatët vendosen në burgje (FOTO)

lipjanipress

Veseli: Ata që manipuluan me listat e veteranëve duhet të turpërohen

Rexhep Isufi

Kush do ta zëvendësojë Isa Mustafën në krye të LDK’së? Tregon Dardan Gashi (Video)

lipjanipress
Skip to toolbar