LipjaniPress

Gjermania i kërkon Serbisë që “problemin e Kosovës ta zgjidhë shpejt”

Lajme

Para anëtarësimit në BE, Serbia duhet të zgjidh problemin me Kosovën dhe një zgjidhje e shpejtë do të ishte e mirë për të gjithë.

Kështu ka thënë Ambasadori Gjerman në Serbi, Axel Dittmann, për mediumin serb b92.

Dittmann tha se Serbia “duhet t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën” dhe se “të dyja palët duhet të respektojnë marrëveshjen e Brukselit, por fillimisht t’i normalizojnë raportet”.

“Është me rëndësi që Serbia dhe Kosova t’i zgjidhin problemet sepse ne në BE nuk dëshirojmë konflikte mes vendeve. Historia na mëson se çështjet e pazgjidhura kufitare shkaktojnë probleme dhe ne nuk e dëshirojmë këtë, prandaj është e vërtetë që, para anëtarësimit, problemi me Kosovën duhet të zgjidhet”, theksoi ai, transmeton Koha.net.

“Ne po shikojmë çfarë po ndodhë dhe po i përkrahim të dyja palët në arritjen e një zgjidhjeje, por shpejtësia diktohet nga negociatorët. E vërteta është, një zgjidhje e shpejtë do të ishte më e mira për të gjithë”.

I pyetur nëse Gjermania, së bashku me vendet tjera, do të përfshihet më shumë në dialogun Kosovë-Serbi, Dittmann tha se dialogu po zhvillohet me ndërmjetësimin e BE-së dhe se vendi i tij është i përfshirë, por e lejon Brukselin të luajë rolin e tij.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

MD e Serbisë: Kurrë s’kemi fshehur dokumentet për krime

lipjanipress

Këshilltari i Presidentit: Me 11 qershor nuk kemi zgjedhje, por referendum

lipjanipress

E dhimbshme, shikojeni se si i moshuari rrokulliset në shkallët lëvizëse (Video)

lipjanipress

Gazeta Metro: Vritet Lavdrim Muhaxheri

lipjanipress

Kryetarja e Preshevës kërkon njohjen e diplomave të Kosovës…

lipjanipress

Asfaltohen rrugicat në fshatin Kraishtë, gjithashtu Filluan punimet për asfaltimin e rrugicave në Ribar të Madh

lipjanipress

Konjufca përjashton mundësinë e bashkëpunimit LDK-VV në të ardhmen

lipjanipress

Gjuriq: Asociacioni të themelohet ashtu siç jemi marrë vesh në Bruksel

lipjanipress

Protesta për vdekjen e Arbenita Spahiut, mjeku ua tregon gishtin qytetarëve

lipjanipress

Luftoi për kosovën iku në francë dhe u kthye përseri për ta vrarë vëllanë në lipjan

lipjanipress

Nesër pritet të shpallet aktgjykimi ndaj Pal Lekaj dhe të tjerëve që ngarkohen me vepra penale për korrupsion

lipjanipress

Dardan Molliqaj konfirmon dorëheqjen si sekretar organizativ i VV-së

lipjanipress
Skip to toolbar