LipjaniPress

Gjoba dhe padi për partitë politike që përdorin të dhënat personale të qytetarëve

Lajme

Agjencia për Mbrojtjen e të Dhënave Personale ka publikuar sot një udhëzues që i shërben ndërgjegjësimit të subjekteve politike që të bëjnë fushatë pa shkelur të dhënat personale të qytetarëve

Jeton Arifi, drejtor për Marrëdhënie me Publikun në Agjencinë për Mbrojtjen e të Dhënave Personale, njoftoi se këtë udhëzues ua ka dërguar sot të gjitha partive politike të cilat janë në listën e KQZ-së, shkruan Arbresh.info.

Qëllimi i këtij udhëzuesi është informimi më i hollësishëm dhe ndërgjegjësimi i subjekteve politike që informimin e drejtpërdrejtë me qytetaret ta bëjnë pa shkeljen e të dhënave personale.

“Subjektet politike duhet të dinë si ti qasen qytetarëve dhe si e zhvillojnë marketingun e drejtpërdrejtë me qytetarët”, tha Arifi.

Ai ka thënë se shkelja bëhet kryesisht kur qytetarëve iu drejtohen mesazhe telefonike ndonëse për këtë nuk kanë pëlqimin e qytetarit.

“Privatësia e qytetarit është një e drejtë thelbësore dhe nuk mund të shkelet dhe se për shkelje të tilla parashihen edhe gjoba”.

Arifi tha se një dokument i tillë është krijuar si rezultat i ankesave të bëra.

“Numri i madh i ankesave është një indikator i fuqishëm se qytetarët janë vetëdijesuar”, ka thënë Arifi.

Ankesat e bëra nga qytetarët iu drejtohen Gjykatës Themelore ku dhe ngre padi ndaj asaj parti dhe sipas tarifave edhe do të gjobitet.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Lufta e 3-të botërore?! Ja ku do të fshihen njerëzit më të pasur në botë në këtë kohë katastrofike

lipjanipress

Selatin Retkoceri kandidat për deputet në Kuvendin e Kosovës nga Lëvizja VETËVENDOSJE

lipjanipress

Urdhri i Trump-it për dëbimin e myslimanëve nga SHBA i detyron ata të kthehen në Irak

lipjanipress

Mohgerini ndryshon agjendën, në Kosovë vjen të shtunën

lipjanipress

Përgatitje për luftë? Rusia stërvit edhe fëmijët për të qëlluar me armë (VIDEO)

lipjanipress

Pas akuzave të Presidentit vjen përgjigja nga Brukseli: Kosova t’i kryejë punët

lipjanipress

Haradinaj për AFP: Dialogu mund të vazhdojë vetëm nëse Serbia e njeh Kosovën

lipjanipress

LAVDI PËR JETËN DHE VEPRËN E ISMET ASLLANIT (KOMANDAT PRAPASHTICA).

lipjanipress

Skandal në Australi, 5000 fëmijë të abuzuar nga klerik katolik (VIDEO)

lipjanipress

Përurohet projekti “Sistemi i unifikuar i adresave” në Komunën e Lipjanit(FOTO)

lipjanipress

Poeti Lulzim Tafa në revistën “The World Poets Quarterly”

Press Lipjani

Nënkryetari i OVL-së së UÇK-së Nasim Haradinaj, e quajti ‘palaço’ ambasadorin Amerikan në Kosovë, Greg Delawie, por edhe pas kritikave që ai mori, duket se nuk është pishman

lipjanipress
Skip to toolbar