LipjaniPress

Greqia rinis garën e armatimit me Turqinë, 5 miliardë euro shpenzime

Lajme

Ministria greke e Mbrojtjes ka filluar të zbatojë një program që përmban përmirësimin e avionëve luftarakë “F16” që disponon vendi.

Athina zyrtare ka shprehur interesin e saj për furnizimin e flotës ajrore nga tregu amerikan, fillimisht me mbi 20 avionë të gjeneratës së pestë “F35”, si dhe ka aprovuar programin për mirëmbajtjen e raketave anti-ajrore “S300”.

Vetëm rinovimi dhe përmirësimi i rreth 155 avionëve “F16” që disponon do të kushtojë mbi 1.2 miliardë euro, ndërsa vlera e dy proceseve të tjera çon ketë shumë në pesë miliardë euro.

E gjithë kjo, në një moment kur Greqia ka hyrë në vitin e tetë të krizës më të rëndë ekonomike dhe po vazhdon negociatat me kreditorët e saj për të përfunduar paketën e tretë të ndihmës.

Burime pranë Ministrisë së Mbrojtjes shprehen se Athina është detyruar ta marrë këtë vendim për të përballuar rrezikun dhe tensionin gjithnjë në rritje midis Turqisë dhe Greqisë në detin Egje, ku 5 vitet e fundit ka filluar të prishet ekuilibri ushtarak në favor të Ankarasë.

Specialistët theksojnë gjithashtu se rritja e arsenalit ushtarak grek bëhet e domosdoshme edhe pas vendimit të qeverisë turke për furnizimin pas vitit 2018 me 100 avionë të rinj “F35”, me vlerë prej më shumë se 10 miliardë euro, të cilët do t’i shtohen flotës së 160 avionëve “F16” të përmirësuar që Turqia ka në dispozicion.

Ndërkohë, shtypi gjerman ka shprehur pakënaqësi për vendimet e Athinës. E përditshmja “Bild” thekson në një prej shkrimeve të saj të fundit se, “Gjermania u jep para grekëve dhe ata blejnë avionë”.

Por nga ana tjetër, burimet ushtarake në vend pohojnë se ankesat gjermane kanë objekt preferencën e Athinës ndaj kompanive amerikane të armëve dhe jo atyre gjermane, që kanë kryer deri para krizës shitje multimiliardere ndaj Greqisë si nëndetëse, tanke, avionë apo makina ushtarake. /Top Channel/.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Shpend Maxhuni intervistohet për dëbimin e gulenistëve nga Kosova

Rexhep Isufi

Edhe Lipjani pa balotazh: Kandidati i LDK’së merr 56 për qind

lipjanipress

Krasniqi për bisedën e Thaçit me Vuçuiqin: Kush u gëzua më shumë

lipjanipress

BE kundër pezullimit të dialogut: Nuk kontribuon në normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

lipjanipress

NË POLICINË E KOSOVËS GRADOHEN 127 TOGERË

lipjanipress

Kelmendi me ndërtuesit diskuton për vonesat në leje ndërtimore dhe legalizim të ndërtimeve

lipjanipress

Deçan, humb jetën nga tymi derisa i digjej shtëpia

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka pritur në vizitë Kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj

lipjanipress

Hoxha i SPRTK-së: Udhëheqja e RTK-së nuk jep përgjegjësi për asgjë

lipjanipress

Ardian Gjini kandidat për kryetar të Gjakovës

lipjanipress

Fauz Xhemajli, nënkryetar i Lipjanit

lipjanipress

Avokati Alban Arifi: Kryetari i Lipjanit Imri Ahmeti, përmes padisë, po kërcënon gazetarin Granit Duriqi

lipjanipress
Skip to toolbar