LipjaniPress

Hajrullahu viziton zyrën komunale për punësim në Lipjan

Lajme Lipjani

Kandidati për Kryetar z. Ismet Hajrullahu, sot ka vizituar Zyrën komunale për punësim në Lipjan.
Ai u prit nga drejtori i kësaj zyre z.Ismet Gashi, i cili e njoftoi për gjendjen e punësimit në Komunën e Lipjanit dhe kërkesat për t’u punësuar nëpërmjet këtij agjencioni.
Sipas tij, në Komunën e Lipjanit përgjithësisht janë 12.000 qytetarë të papunë, ndërsa sipas sistemit kemi 6233 të tillë ku 50% janë të rinjë ndërsa 35 % janë femra.
Ndërsa në këtë agjencion janë lajmruar zyrtarisht të papunë 335 qytetarë.
Me ndërmjetësimin e agjencionit, nga 69 shpallje për vende të lira të punës, 64 janë punësuar.
Ai potencoi se është numër i madh i aplikantëve për një vend të punës, e cila tregon qartë gjendjen e papunësisë në vendin tonë.
‘ Për 6 praktikantë me pagesë në një institucion, kanë aplikuar 26 kandidatë’ shtoi z. Gashi.
Në anën tjetër, z. Hajrullahu shprehu gatishmërinë për bashkëpunim për të kontribuar në zbutjen e papunësisë në Komunën e Lipjanit.
‘Mundësia për hapjen e vendeve të punës vjen në përkrahje të bizneseve, të cilat duhet të jenë të lira për të ushtruar veprimtarinë e tyre, dhe jo duke iu vënë kushte’ tha z. Hajrullahu.
Ai poashtu theksoi se nëpërmjet kompetencave që u garantohen, do të zhvilloj politika me të cilat do të nxisë investime nga donatorë të huaj, të cilat do të zhvillonin ekonominë lokale dhe do të ndikonin në zbutjen e nivelit të papunësisë në komunën tonë./LipjaniPress.com//
Sektori për informim

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Zaev: Ivanov të mos humbë kohë, të na e japë mandatin

lipjanipress

B.Olluri: Në shenjë falënderimi ,,Të jemi krenar për këta mjekë Kosovarë”

lipjanipress

Veprimtaria Shkencore e Prof.Dr.Vehbi Imeri,doctor i Shkecave të Ekonomisë dhe kandidat për deputet në Kuvendin e Republikës të Kosovës

lipjanipress

Qeveria Mustafa pranë rrënimit, ja çfarë thotë partia e tij për koalicionin

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka mbajtur takimin e rregullt konsultativ me Këshillin e drejtorëve

lipjanipress

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës ,dega në Lipjan

lipjanipress

Paraburgim të Dyshuarit për Sulmin ndaj Gazetarit Vehbi Kajtazi

lipjanipress

Doarsa Kica–Xhelili: kandidate për deputete në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

lipjanipress

Veseli deputetëve: Punoni më shpejt

lipjanipress

Pa mbështetje në Kosovën e lirë

lipjanipress

As ‘’Adem Jashari’’ s’i bën bashkë PDK’në e LDK’në (VIDEO)

lipjanipress

Nënkryetari Tasholli priti në takim përfaqësueset e projektit zviceran Kujdesi Shëndetësor i Qasshëm dhe Cilësor

lipjanipress
Skip to toolbar