LipjaniPress

Haxhinjtë e rinj kthehen në Kosovë, dy nga ta vdesin në Mekë (VIDEO)

Lajme

Kah ora 5:00 e mëngjesit, kanë arritur në Kosovë haxhinjtë e parë që rreth një muaj më parë kishin shkuar në Mekë. Në Aeroportin e Prishtinës u priten nga familjarët e tyre

Ata që tashmë kanë epitetin e haxhiut, u ballafaquan me probleme të shumta qysh në nisje, meqë disa prej tyre u detyruan të presin mbi 15 orë në Aeroportin e Prishtinës.

Por, megjithatë ndihen të lumtur që kryen këtë obligim që për ta është i shenjtë.

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, tha se përveç disa sfidave gjatë rrugëtimit dhe qëndrimit në Arabi, nuk kanë pasur probleme të mëdha.

Megjithatë, përmendi edhe vdekjen e dy haxhinjëve – një gruaje nga Kaçaniku dhe një burrë nga Prishtina – që humbën jetën gjatë këtij pelegrinazhi. /Gazeta Tribuna/

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

SHBA: Të paktën 18 të vdekur nga moti i keq

lipjanipress

Rasti i dy gjyqtarëve nga Veriu i Kosovës: Marrin më shumë se 1 mijë euro rrogë në muaj pa asnjë ditë pune

lipjanipress

Vuçiq: BE’ja tani nuk po e kërkon njohjen e Kosovës

lipjanipress

Lista Srpska nuk do ta japë miratimin për formimin e ushtrisë

lipjanipress

Vettingu “godet” gjyqtarët dhe prokurorët, Ambasada e SHBA-ve revokon vizat për disa prej tyre

lipjanipress

Walker dhe drejtuesit e Opozitës tregojnë se çka u bisedua në takimin e sotëm (Video)

lipjanipress

Austri: Arrestohen 8 terroristë të dyshua

lipjanipress

Kryetari Ahmeti viziton ndërtimin e trotuarëve në fshatin Konjuh

lipjanipress

Linda Shahini rizgjedhet kryesuese e Grupit të Grave të Komunës së Lipjanit (FOTO)

lipjanipress

Demantohet keq Isa Mustafa, ja sa qytetarë i punësoi Qeveria e tij në të vërtetë

lipjanipress

Edhe Lipjani pa balotazh: Kandidati i LDK’së merr 56 për qind

lipjanipress

Rrëfimi i qytetarit që u detyrua t’i japë zyrtarit qeveritar 20 mijë euro për të hequr një lëndë nga gjykata (Video)

lipjanipress
Skip to toolbar