LipjaniPress

“Keqardhje” e Beogradit për kohën e humbur të Kosovës me zgjedhje

Lajme

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën Marko Gjuriq ka vlerësuar se zgjedhjet në Kosovë janë vetëm humbje kohe në dialogun Beograd – Prishtinë, dhe , sipas tij, hyrje në radikalizmin shtesë të politikës, transmeton Koha.net.

„Druaj se zgjedhjet e 11 qershorit nuk do të jenë vetëm kohë e humbur por edhe uverturë në radikalizmin shtesë të politikës në Prishtinë. Jo vetëm gjatë fushatës parazgjedhore por edhe gjatë formimit të qeverisë së re”, ka thënë Gjuriq për gazetën Beogradit Politika.

Elita politike shqiptare, sipas Gjuriqit, deri më tash, nuk ka ditur ose nuk ka dashur që dialogun ta imponojë si temë pozitive në opinion, por siç thotë ai, e ka shfrytëzuar për demonstrim të politikës rigide e radikale.

„Bashkëbiseduesit nuk mund t’i zgjedhim dhe do të presim të shohim cilat janë perspektivat për vazhdimin e dialogut”, ka thënë Gjuriq duke shtuar se Beogradi është i gatshëm për dialog, por jo edhe pala tjetër.

Gjuriq në këtë intervistë nuk ka mundur të mos lëshojë akuza të reja për ato Beogradi zyrtar ka kohë që i quan “deklarata të politikanëve shqiptarë për Shqipërinë e madhe” .

Zyrtari i serb i angazhuar rreth Kosovës ka thënë se “Brukseli po e humb autoritetin në Prishtinë”.

Lidhur me përgatitjet e “Listës Srpska” për zgjedhjet e ardhshme, Gjuriq ka thënë se Beograd përpiqet që gjithnjë e më pak të përzihet në dinamikën e saj të politikës së brendshme.

Përjashtim, sipas tij, është bërë vetëm kur është dashur të pengohet Prishtina, që siç tha ai, me metoda korruptive të thyente unitetin e “Listës Srpska“ e disa përfaqësues serbë t’i shfrytëzojë për realizimin e planeve që janë në kundërshtim me interesat serbe.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Shala: Aktualisht pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve, i pamundur

lipjanipress

Serbët lëshojnë pe, pranojnë të rrënohet muri në Mitrovicë

lipjanipress

PDK-Lipjan Ismet Hajrullahu, nominohet kandidat për kryetar të komunës së Lipjanit nga Partia Demokratike e Kosovës!

lipjanipress

Hashim Thaçi jep një lajm të ri për vizat! (VIDEO)

lipjanipress

Rryma të ngrohta ajrore drejt Arktikut, hulumtuesit thonë se nuk kanë parë kurrë diçka të tillë

lipjanipress

Aderime në Nisma Socialdemokrate në Lipjan

lipjanipress

Kuvendi fton deputetët për seancën e 3 gushtit – Këto janë pikat e rendit të ditës

lipjanipress

Publikohen fotografitë e të arrestuarve për sulmin kundër drejtorit të burgjeve (Foto)

lipjanipress

Përplasja frontale me kamionë: Ati dhe fëmija vdesin në aksident në B 462 në Dunningen të Gjermanis

lipjanipress

Presidenti dhe Kryeministri s’thonë asnjë fjalë për dorëheqjen e Shefit të AKI’së

lipjanipress

LDK-Lipjan prezanton Sllovin disa pamje më herët dhe tani.

lipjanipress

SPANJA MUND TA NJOH KOSOVËN, POR KUNDËRSHTON SHKËMBIMIN E TERRITOREVE

Rexhep Isufi
Skip to toolbar