LipjaniPress

Këshilltari i Presidentit: Me 11 qershor nuk kemi zgjedhje, por referendum

Lajme

Zgjedhjet nacionale të 11 qershorit nuk janë të rëndomta, në atë ditë qytetarët e Kosovës do të ndërmarrin një përcaktim të përgjithshëm për çështje jetike rreth të ardhmes. Kështu u shpreh Këshilltari i Presidentit Hashim Thaçi dhe profesori i filozofisë, Astrit Salihu.

Salihu në një bisedë me Gazeta Metro tha se në këto zgjedhje qytetarët përcaktohen për çështjet si; liberalizimi i vizave, që rrjedhimisht edhe tregon përcaktimin e tyre për marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi.

“Unë këto nuk i shoh si zgjedhje të rëndomta, në të cilat shpalosen programe të qeverisjes, si ta zëmë ekonomia, shëndetësia apo arsimi, por më shumë i shoh si një referendum, ose një përcaktim i përgjithshëm i qytetarëve të Kosovës, për çështje të rëndësishme për te ardhmen e tyre, si liberalizimi i vizave, që lidhet me përcaktimin e tyre për demarkacion, për ushtrinë si dhe për asociacionin e komunave”, thotë Salihu.

Ai tutje shprehet se kësaj radhe vet qytetarët e kanë në dorë liberalizimin e vizave dhe ushtrinë e Kosovës.

“Qytetarët e Kosovës në këto zgjedhje, duhet të përcaktohen për formacionet politike, ose taboret politike, që janë për ose kundër këtyre çështjeve. Qytetarët, më në fund e kanë mundësinë të vendosin për të ardhmen e tyre me 11 qershor dhe kjo pas 11 qershorit nuk mund të jetë e as të quhet vendim arbitrar i partive politike”, tha këshilltari i Presidentit Thaçi.

Kjo ngase, sipas Salihut, liberalizimin e vizave, hapjen e Kosovës, e ushtrinë, për herë këta qytetarë i kanë në dorë me votën e tyre. /

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Zvicra e dëbon kosovaren pasi ia morri “socialit” 235 mijë franga

lipjanipress

Thaçi: Sulmi në Gjermani i pështirë, lutemi për të lënduarit

lipjanipress

Babë e bir i sulmojnë mësimdhënësit në Gjilan me sopat

lipjanipress

Austri: Arrestohen 8 terroristë të dyshua

lipjanipress

Reagon Moska: Pengimi i koalcionit VMRO-BDI nga Perëndimi çon drejt destabilizimit të rajonit

lipjanipress

DnV nis fushatën “As unë nuk votoj kandidatë të korruptuar”

lipjanipress

Haradinaj i kundërpërgjigjet LDK’së: Po duan ta frikësojnë administratën

lipjanipress

Dhjetëra pasagjerë evakuohen pas “eksplodimit në metronë e Parisit”

lipjanipress

LOJA E PISTË ME DURIMIN QYTETAR

lipjanipress

Në kujtim të përvjetorit të Masakrës së Reçakut

lipjanipress

Mbetet e bllokuar rruga “Eqrem Çabej” pas plagosjes me armë zjarri

lipjanipress

Haradinaj nesër para Gjykatës në Colmar ballafaqohet me akuzat e Serbisë

lipjanipress
Skip to toolbar