LipjaniPress

Këto janë arsyet që Prokuroria ngriti aktakuzë kundër Shukri Bujës dhe 8 bashkëpunëtorëve të tij

Lajme Lipjani

Shukri Buja derisa ishte kryetar i Komunës së Lipjanit, bashkë me 8 zyrtarë të tjerë, po dyshohen se kundërligjshëm nxorën vendime për shpronësimin e më pas tjetërsimin e pronave publike dhe të ndërmarrjeve shoqërore, që janë nën menaxhimin e AKP-së.

Në njoftimin për aktakuzën që ngriti të hënën Prokuroria Speciale thuhet se kjo u bë me qëllim të eksploatimit së xehes së nikelit nga këto prona dhe se nëntë të akuzuarit shfrytëzuan detyrën e tyre zyrtare për nxjerrjen e këtyre vendimeve të jashtëligjshme.

Bashkë me ish-kryetarin Buja dhe 8 zyrtarët të tjerë të Lipjanin, i akuzuar është edhe një ndërtues, shkruan Gazeta Express.

Gjithsej dhjetë të akuzuarit, sipas Prokurorisë Speciale, do të gjykohen për dyshime se kryen këto vepra penale: “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar nga neni 422 i KPRK-së, Dhënia e Rryshfetit nga neni 344 paragrafi 1 të KPK-së, Marrja e Ryshfetit nga neni 343 paragrafi 1 të KPK-së, dhe Ushtrimi i ndikimit nga neni 345 paragrafi 1 të KPK-së, Punimet ndërtimore të kundërligjshme nga neni 294 paragrafi 1 të KPK-së”.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës ,dega në Lipjan z. Shukri Buja i shoqëruar nga anëtarët e kryesisë së PDK-së ,sot bënë homazhe dhe vendosën kurora lulesh në nderim të të rënëve për liri

lipjanipress

Qeveria Mustafa pranë rrënimit, ja çfarë thotë partia e tij për koalicionin

lipjanipress

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti, sot në Qendrën Kulturore “Tahir Sinani”, është mbajtur Akademi Përkujtimore,(VIDEO)

lipjanipress

Malaria e re e shfaqur në Azi paraqet kërcënim për botën

lipjanipress

Hyn në fuqi Ligji për pandeminë COVID-19, këto janë dënimet e parapara për ata që nuk respektojnë masat

lipjanipress

NEVOJA PËR REFORMA NË DIPLOMACINË E KOSOVËS

lipjanipress

Kryespiuni i Presidentit Thaçi në AKI është person i dyshimtë

lipjanipress

Arrestohen katër persona për prostitucion, ja kush janë

lipjanipress

Familja e veteranit të luftës Ilir Jasharit bëhët me banesë të re! (VIDEO)

lipjanipress

Në Qëndrën Kulturore Shqiptare në Stuttgart të Gjermaisë,shenohet 10 vjetori i Pavarësisë së Kosovës

lipjanipress

Nëndega e Dytë e Gadimës së Ulët përkrahë fuqishëm Dr.Fitim Selimin

lipjanipress

Osmani: Kur thosha se PDK-ja nuk i respekton marrëveshjet, në LDK shanin e bërtisnin

lipjanipress
Skip to toolbar