LipjaniPress

Kjo është agjenda e plotë e manifestimeve të Pavarësisë

Lajme

Kjo është agjenda e manifestimeve për shënimin e 9-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës
Në këto manifestime përfshihen aktivitete të organizuara nga Presidenca, Kuvendi, Qeveria dhe Komunat e Kosovës.

Duke filluar nga sot (15 shkurti), të gjitha komunat do e dekorojnë me flamuj shtetëror sheshet dhe rrugët e qyteteve. Gjithashtu nga sot dhe nesër (16 shkurt), ora e parë e mësimit nëpër të gjitha shkollat fillore dhe të mesme do t’i kushtohet Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës.

Kjo është agjenda e plotë e manifestimeve për shënimin e 9-vjetorit të Shpalles së pavarësisë së Kosovës:

• Aktivitete të organizuara nga Presidenca e Republikës së Kosovës;

• Aktivitete të organizuara nga Kuvendi i Republikës së Kosovës;

• Aktivitete të organizuara nga Qeveria e Republikës së Kosovës;

• Aktivitete të organizuara nga Komunat e Republikës së Kosovës.

AKTIVITETET E PËRGJITHSHME:

15 Shkurt 2017

• Nga 15 shkurti 2017, të gjitha komunat do të dekorojnë me flamuj shtetëror sheshet dhe rrugët e qyteteve.

• Në datën 15 ose 16 shkurt, ora e parë e mësimit nëpër të gjitha shkollat fillore dhe të mesme do t’i kushtohet Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës.

• Nga 14 shkurti deri më 17 shkurt, shkollat mund të organizojnë ekspozita me punimet e nxënësve, lidhur me përvjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës.

16 Shkurt 2017

• Në orën 15:00, Kuvendi i Republikës së Kosovës do të mbajë Seancë Solemne.

• Në orën 17:00, organizohet Turneu Tradicional për nderë të Pavarësisë së Republikës së Kosovës në Futsall.

Vendi: Pallati i Rinisë në Prishtinë

• Presidenti i Republikës së Kosovës, SH.T.Z Hashim Thaçi dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, SH.T.Z Isa Mustafa organizojnë pritjen shtetërore, në Sëiss Diamond Prishtina, në orën 18:00.

• Baleti Kombëtar i Kosovës, organizon shfaqje në Teatrin Kombëtar në orën 20:00.

17 Shkurt 2017

• Homazhet do të zhvillohen nga ora 09:00 deri në orën 11:00

• Homazhe tek varri i Presidentit, Dr. Ibrahim Rugova.

• Homazhe tek varri i Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe familjes Jashari në Prekaz.

• Në orën 11:00, Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit bënë ndarjen e çmimeve letrare.

Vendi: Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit

• Në orën 20:00, Ansambli Shota organizon koncert

Vendi: Teatri Kombëtar i Kosovës

TË GJITHA KOMUNAT E REPUBLIKËS SË KOSOVËS:

• Më 17 shkurt 2017, autoritetet komunale do të bëjnë vizita dhe do të vendosin kurora me lule në varrezat e dëshmorëve.

• Autoritetet komunale mund të bëjnë vizita në familjet e dëshmorëve.

• Më 17 Shkurt 2017, në orën 10:00, Kuvendet Komunale do të mbajnë mbledhje solemne me mysafirë të ftuar.

• Komunat mund të ndajnë mirënjohje dhe dekorata për personalitete të vlerësuara komunale në shenjë të 9- vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

• Komunat mund të organizojnë manifestime të ndryshme sportive, kulturore dhe aktivitete të tjera komunale që mund të jenë specifike për secilën komunë në varësi të mundësive të komunave.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Ambasadori Delawie i drejtohet edhe Kuvendit: Hidheni poshtë projektligjin për ushtrinë

lipjanipress

Aktori i njohur kosovar aderon në Vetëvendosje (FOTO)

lipjanipress

Denoncuesi i Driton Gashit: Unë s’e kam ndërmend të vetëvritem, nëse vdes më kanë vrarë

lipjanipress

Zjarr në një punëtori në burgun e Idrizovës

lipjanipress

Janjeva dhe janjevasit të paluhatshëm, gjithmonë LDK

lipjanipress

Kurti: pas 11qershorit populli do ta ketë ndihmen tonë sikurese edhe bizneset tjera në Kosovë në mënyrë që ta rrisim punësimin e popullsisë dhe bugjetin e shtetit dhe zhvillimin e ekonomisë të vendit.(VIDEO+FOTO)

lipjanipress

Ardit Isuf Tasholli, ingjinieri i parë i Makinerisë të Energjisë së Ripërtritshme në komunën e Lipjanit

lipjanipress

Ministri i Brendshëm izraelit përdor qepën që të përlotet (Video)

lipjanipress

Erdogan lëshon një kërcënim të ri: Kosova të ketë kujdes me Ambasadën tonë në Prishtinë

lipjanipress

Mbetet e bllokuar rruga “Eqrem Çabej” pas plagosjes me armë zjarri

lipjanipress

Presidenti dhe Kryeministri s’thonë asnjë fjalë për dorëheqjen e Shefit të AKI’së

lipjanipress

Procesi gjyqësor vazhdon kundër të akuzuarve për puç në Mal të Zi

lipjanipress
Skip to toolbar