LipjaniPress

Komandanti amerikan kërkon më shumë trupa për të mposhtur talebanët

Lajme

Një nga komandantët e ushtrisë amerikane ka thënë se lufta kundër talibanëve në Afganistan ka mbetur në rrugë qorre.

Gjenerali John Nicholson i ka thënë sot komisionit të Senatit amerikan për Shërbimet e Armatosura se forcat afgane kanë pësuar humbje të mëdha duke ia vështirësuar përpjekjet.

Vlerësimi i Nikolsonit, komandantit të operacioneve ushtarake amerikane në Afganistan, ka qenë një nga konfirmimet e rralla të bëra nga zyrtarët amerikanë se lufta në Afganistan po përballet me probleme, përcjell REL.

Në Afganistan momentalisht janë rreth 8400 trupa amerikane, një numër shumë më i vogël ky pas NATO ka nisur tërheqjen e forcave të saj në vitin 2014.

Prej asaj kohe, megjithatë, forcat afgane kanë pasur vështirësi të mundin në beteja talibanët, që kanë rifituar kontrollin mbi disa territore të humbura prej okupimit të udhëhequr nga amerikanët në vitin 2001.

Nicholson ka thënë se ai ka nevojë për disa mijëra trupa shtesë, nga SHBA-ja dhe vendet e tjera, me qëllim që të dilet prej rrugës qorre.

Ai ka shtuar se roli i Pakistanit, Iranit dhe veçanërisht Rusisë e ka vështirësuar tejmase luftën që po udhëhiqet nga ushtria afgane.

Nicholson ka thënë se rrjeti Haqqani ende ndjehet i sigurt në Pakistani dhe se Uashingtoni duhet të rishikoj marrëdhëniet që ka me Islambadin.

Nicholson ka thënë se Moska iu ka dhënë legjitimitet talibanëve duke thënë se militantët e saj janë duke luftuar terroristët islamik e jo qeveria afgane.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Shënohet Dita e Çlirimit në Lipjan

lipjanipress

Aderime në Nisma Socialdemokrate në Lipjan

lipjanipress

Acari lë gropa me përmasa shqetësuese në Rrugën e Kombit

lipjanipress

Rrahje mes disa personave në Lipjan (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Aksidentohet për vdekje motoristi shqiptar në Zvicër

lipjanipress

A JANË TË RREZIKUR NGA KANCERI DHE LEUKEMIA? ATA QË JETOJN DHE PUNOJN AFËR LINJAVE TË TENSIONIT TË LARTË

lipjanipress

Atentatorët deshën të iknin drejt Zvicrës pasi plagosën Vllasin

lipjanipress

Vjen një informacion për kuponët fiskalë

lipjanipress

Ja ku e kishte kaluar natën 4 vjeçari i humbur në Mramor

lipjanipress

Koloneli Daniele Bajata me bashkëpunëtor nga KFORI, vizituan Xhaminë Mulla Sherif Ahmeti Lipjan.

lipjanipress

Astrit Haraqija: Kur ka bo ushtri Ibrahim Rugova e LDK’ja ju nuk keni qenë në Kosovë (Hahahahaha)

lipjanipress

Sadri Shala, një kryetar i ardhshëm i Lipjanit!…

lipjanipress
Skip to toolbar