LipjaniPress

Konfirmohet vizita e Mogherinit në Mitrovicë

Lajme

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Koçijançiq, në një prononcim për Telegrafin ka konfirmuar vizitën që do t’ia bëjë Kosovës më 4 mars, përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini.

Ditorja serbe “Novosti” ka shkruar sot se pavarësisht paralajmërimeve nga disa politikanë shqiptarë se Mogherini do të jetë pjesëmarrëse në hapjen e urës kryesore mbi lumin Ibër, kjo nuk do të ndodhë.

Koçijançiq nuk është deklaruar për këtë, meqë punimet ende po vazhdojnë, ndërsa përurimi i urës pritet të bëhet në fund të marsit.

“Më 4 mars, përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini, do të vizitojë Kosovën. Ajo do të takojë kryeministrin e vendit dhe presidentin. Po ashtu do të vizitojë dhe qytetin e Mitrovicës. Vizita ka karakter rajonal, për prioritetet në e BE-së në këtë hapësirë”, ka thënë Koçijançiq.

Siç është raportuar, pas kësaj vizite Mogherini pritet të bëjë raport për gjendjet në rajon, i cili më pas do të shqyrtohet në Këshillin e punëve të jashtme të Bashkimit Evropian, ndërkaq do të jetë edhe temë e Samitit të Këshillit Evropian të caktuar për më 9 dhe 10 mars.

Kreu i radikalëve serbë, Vojisllav Sheshel, ka paralajmëruar protesta kundër vizitës së Mogherinit në Beograd dhe fjalimit të saj në Kuvendin e Serbisë.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kaloi valixhen në aeroport, ajo që kapën rrezet X i tmerruan të gjithë

lipjanipress

“The Times” publikon dokumentin sekret: Kush e organizoi grushtin e shtetit në Turqi

lipjanipress

Mblidhen 47 mijë euro për veteranin britanik të UÇK-së(FOTO)

lipjanipress

Shpend Maxhuni intervistohet për dëbimin e gulenistëve nga Kosova

Rexhep Isufi

Nëna e dy fëmijëve nxirret nga barku i pitonit gjigant

lipjanipress

KQZ përmbyll procesin e certifikimit të partive dhe kandidatëve – kjo është lista e plotë

lipjanipress

S.Pacolli: MS QUALITY Zyrtarisht fillon punën. (Video)

lipjanipress

PDK e Lipjanit e pakënaqur me Projekt-Buxhetin e vitit 2018-2020

lipjanipress

Mustafa: Rusia të mos i japë dhurata Serbisë për të na provokuar

lipjanipress

Kryetari i Komunës Imri Ahmeti uron 7 Marsin të gjithë mësimdhënësve

lipjanipress

Kryespiuni i Presidentit Thaçi në AKI është person i dyshimtë

lipjanipress

Nxënësit shqelmojnë dhe përplasin karriget në Shtime(VIDEO)

lipjanipress
Skip to toolbar