LipjaniPress

Konjufca përjashton mundësinë e bashkëpunimit LDK-VV në të ardhmen

Lajme

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, ka deklaruar që nuk ka ndonjë mundësi të ketë koalicion me Lidhjen Demokratike të Kosovës, ngaqë nuk kanë besim në këtë parti që do të çojë përpara projektin për të vendosur Partinë Demokratike të Kosovës në opozitë.
Ai ka thënë në Klan Kosova se LDK fillimisht duhet të marrë përgjegjësi për, siç i quajti ai, dështimet gjatë qeverisjes së saj, e pastaj do të mund të kërkonte koalicion nga Vetëvendosje.

“Modeli i qeverisjes së LDK’së ka qenë një model i dështuar. Filloi me tradhtinë që ia bëri Isa Mustafa një koalicioni që kishe për qëllim ta çonte PDK’në në opozitë dhe të bënte reforma të nevojshme në drejtësi. LDK’ja u dorëzua për shkak të ambicieve të Isa Mustafës. LDK’ja nuk mund të amnistohet, të fillojmë nga zeroja, tash vetëm po ta ndryshojnë Isa Mustafën e të vendosin kopjen e tij që është Avdullah Hoti”, ka thënë Konjufca.

Ai ka shtuar që një skenar i vitit 2014, ku LDK’ja iu bashkua PDK’së, është i mundshëm.

“LDK’ja prapë do të shkojë tek PDK’ja, tash sërish do ta dëgjoni LDK’në duke e kritikuar SHIK’un dhe PDK’në, por kur të vijë momenti me u nda postet e t’i ofrohet pushteti LDK’së, ajo është më e rëndësishme. Çfarëdo ndryshimi në Kosovë që e ka për qëllim ta çojë PDK-në në opozitë duhet me qenë projekt i Vetëvendosjes. Me LDK’në e kemi provuar, por e ka bërë Thaçin president e Veselin kryeparlamentar”, ka thënë Glauk Konjufca, njofton Klan Kosova.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Reagon Moska: Pengimi i koalcionit VMRO-BDI nga Perëndimi çon drejt destabilizimit të rajonit

lipjanipress

Rritet numri i aksidenteve në punë

lipjanipress

Katër aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje janë liruar nga masa e arrestit shtëpiak respektivisht paraburgimit.

lipjanipress

Kthehet në rigjykim rasti i Oliver Ivanoviq-it

lipjanipress

Shpërthen dhuna në protestën për 22 vjeçarin e dhunuar nga policia në Francë (Foto)

lipjanipress

Rrëzohet aeroplani luftarak amerikan që po shkonte drejt Koresë së Veriut (FOTO)

lipjanipress

Policia gjermane tregon se çfarë gjeti në banesën e sulmuesit kosovar në Dusseldorf

lipjanipress

Ministri Selimi shuan Departamentin e hetimeve mjekoligjore të krimeve të luftës (Video)

lipjanipress

KOSOVËS DHE QYTETARËVE TÊ SAJ NUK I DUHET NJË QEVERI E VARUR NGA LISTA SERBE

Granit

Nikolic dhe Vucic nisin takimin me Mogherinin

lipjanipress

Familja e Nysret Dibranit, pas shtatë viteve bëhet më shtëpi (Foto+Video)

lipjanipress

Deputetja e LDK’së paralajmëron prishjen e koalicionit me PDK’në

lipjanipress
Skip to toolbar