LipjaniPress

Kontrollojeni shëndetin tuaj për një minutë me këtë mënyrë të thjeshtë

Shneta

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është ta monitorojmë shëndetin tonë, por përsëri shumë pak prej nesh shkojmë tek doktori.
Ne kemi gjetur një mënyrë të thjeshtë për t’i bërë një kontroll shëndetit tuaj pa dalë fare nga shtëpia.

Merreni një lugë dhe vendoseni në gjithë sipërfaqen e gjuhës, duke e lagur atë me pështymë, transmeton Gazeta Express.

Vendoseni lugën në një qeskë plastike dhe lëreni nën dritë të madhe: qoftë në diell ose nën një llambë.

Prisni një minutë dhe kontrollojeni lugën.

Një lugë e pastër pa shenja nënkupton se nuk keni probleme me shëndetin e organeve tuaja të brendshme.

Nëse luga mban erë të keqe (kutërbon), kjo mund të nënkuptojë se ju keni:

–         Probleme me mushkëri ose stomak

–         Diabet

Nëse ka njolla:

–         Të bardha ose të verdha – çrregullime të gjëndrave tiroide

–         Vjollcë – bronkit, qarkullim të dobët të gjakut, nivele të larta të kolesterolit

–         Të bardhë – infeksion respirator

–         Portokalltë – sëmundje të veshkave

Mbajeni në mend se kjo metodë është vetëm për qëllime informative dhe nuk zëvendëson këshillimin me ndonjë mjek.

Bazuar në materialet nga:positivemed

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Ditëve të fundit është shtuar dukshëm numri i të prekurve me sëmundjen e fruthit në Kosovë. Nga kjo sëmundje deri më tani kanë vdekur 2 persona, një fëmijë 15 muajsh dhe një 37 vjeçar.

lipjanipress

Ja pse duhet t’i mbështillni këmbët me foli alumini

lipjanipress

Detergjenti i rrobave dëmton sytë dhe na rrezikon shëndetin…

lipjanipress

Gjaku i trashë, qarkullim i dobët – shkaktarët, simptomat dhe shërimi

lipjanipress

Jeni ndarë por vazhdoni ta duani partnerin, ja si ta tejkaloni këtë periudhë

lipjanipress

Kërkohet ndihmë për shërim jashtë vendit për vëllezërit nga Gjilani

lipjanipress

Në Kosovë ka filluar “Java e Parandalimit të Kancerit të qafës së mitrës”

lipjanipress

KUJDES! Kjo është sëmundja më e re vdekjeprurëse më e keqe se HIV AIDS

lipjanipress

A JANË TË RREZIKUR NGA KANCERI DHE LEUKEMIA? ATA QË JETOJN DHE PUNOJN AFËR LINJAVE TË TENSIONIT TË LARTË

lipjanipress

Farat e kungullit luftojnë qelizat kancerogjene

lipjanipress

Këto fruta ndihmojnë për aknet, anemia, astma, hemorroidet, herpesin, celulitin,..…

lipjanipress

Ruan kockat, mbron sytë, forcon zemrën

lipjanipress
Skip to toolbar