LipjaniPress

Kosovari akuzohet nga Erdogan për shkak të lidhjeve të afërta me Gulenin

Lajme

Gjykata e Krimeve të Rënda e Stambollit ka refuzuar kërkesën për lirim të përfaqësuesit administrativ të “Dogan Group Ankara”, Barbaros Muratoglu, i cili është arrestuar me akuzën për “ndihmë ndaj një organizate të armatosur terroriste” si pjesë e një hetimi ndaj organizatës së Fethullah Gulenit, FETÖ

Për herë të parë që nga arrestimi i tij katër muaj më parë, Muratoglu, i cili ka prejardhje nga Kosova, është paraqitur në gjykatë, ku prokurori kërkoi lirimin e tij, raporton “Hurriyetdailynews”.

Megjithatë, gjykata refuzoi kërkesën, duke përmendur mundësinë e bërjes presion ndaj dëshmitarit Ramazan Aykish, i cili po ashtu gjendet nën arrest.

Avokatët Ahmet Ziyayettin Çortoglu, Ahmet Koksal Bayraktar dhe Shehnaz Yuzer morën pjesë në seancën dëgjimore të 21 marsit, transmeton Koha.net.

Muratoglu ka thënë se i tërë procesi ka nisur me një raportim medial i cili, sipas tij, ka qenë “krejtësisht i thurur me gënjeshtra”.

“Procesi, i cili ka nisur me një raportim medial që është krejtësisht i thurur me gënjeshtra, ka vazhduar me gënjeshtra të ngjashme. Po vazhdon edhe më tej. Gënjeshtra e fundit është publikuar në të përditshmen “Aksham” edhe njëherë, dhe sërish nga Murat Kelkitlioglu më 3 mars”, ka thënë Muratoglu para gjykatës në mbrojtje të tij, duke shtuar se kryesuesi i nderit i “Dogan Group”, Aydin Dogan është përmendur në kryetitullin e raportit të lajmeve.

“Raporti thoshte se unë kam blerë një shtëpi në Kosovë me një gjykatës të Gjykatës Supreme i afërt me FETÖ-n. E vetmja e vërtetë e këtij tregimi është se unë kam blerë shtëpi në Kosovë. Megjithatë, Serkan Aydin, të cilit i referohen si gjykatës i FETÖ-s në raport dhe i cili ka po ashtu shtëpi në po të njëjtën zonë, është biznesmen nga Ankaraja. E kam mik të vjetër. Origjina ime është kosovare. Jam gjenerata e parë e kosovarëve në Turqi. Nëna ime e ndjerë ka lindur në Prishtinë ndërsa babai im i ndjerë në Prizren. Të afërmit e mi ende jetojnë në një fshat afër Prizrenit”, ka shtuar ai, transmeton Koha.net.

Muratoglu tha se dëshironte të kalonte disa muaj në vit në Kosovë pas pensionimit.

“Prandaj, është e pamundur të jem në një organizatë të atillë siç përmendet në raportin e fabrikuar medial të Murat Kelkitlioglut. Përgjigjet e nevojshme janë dhënë nga grupi ynë medial në reagim ndaj këtyre gënjeshtrave”, ka thënë ai.

Seanca tjetër dëgjimore është caktuar më 18 prill.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Policia jep detaje rreth plaçkitjes së bankës në Shtime

lipjanipress

Atentatorët deshën të iknin drejt Zvicrës pasi plagosën Vllasin

lipjanipress

19 vjet nga hyrja e NATO-s në Kosovë

lipjanipress

Thaçi: BE nuk po i kupton deputetët që s’i hapin rrugë liberalizimit të vizave

lipjanipress

Kryetari I komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti të martën ka mbajtur takimin publik me qytetarët e kësaj komune

lipjanipress

Video shokuese nga një shkollë e Kosovës: Nxënesit shajnë profesorin (Video)

lipjanipress

Raportet mes Bashkimit Evropian dhe Donald Trumpit eskalojnë në pikë kritike

lipjanipress

Helikopteri ushtarak rrëzohet mbi ndërtesat e banuara

lipjanipress

Jashari i fut në listë për vrasje edhe Mustafën, Veselin e Thaçin etj.. (VIDEO)

lipjanipress

Incidente gjatë takimit elektoral të Le Pen, sulmohet një deputet

lipjanipress

Këto janë vendet që nesër do të mbesin pa rrymë

lipjanipress

Goditet në kokë me shufër hekuri një 12-vjeçar nga Shkupi

lipjanipress
Skip to toolbar