LipjaniPress

KOSOVËS DHE QYTETARËVE TÊ SAJ NUK I DUHET NJË QEVERI E VARUR NGA LISTA SERBE

Op/Ed Lajme

Ndonëse zgjedhjet e 6 tetorit ishin cilsuar nga vendoret dhe nderkombëtaret si zgjedhje demokratike me pjekuri e maturi të qytetarëve.Por jo edhe për partit të cilat u votuan nga qytetarët.

Sepse pas zgjedhjeve veçse po shihet sa është e ngurtë skena politike me barikadime të ashpra të partive politike dhe krejt kjo po ndodh nga një arrogancë e papjekurisë se tyre.

Megjithatë ne anën tjetër nga kjo arrogancë dhe papjekur e tyre me se shumti po humb Kosova dhe qytetarët e saj,si ne planin e jashtëm integrues,ndërsa ne planin e brendshëm hapja se perspektives se qytetarëve ku edhe po e braktisin vendi.

Një arrogancë dhe papjekuri me inate të mëdha nuk i ka fillet vetëm ne zhvillimet e tanishme por shumë me herët po ashtu edhe ne fillet e organizimit të luftës çlirimtare ku disa ishin pro organizimit dhe disa kundër duke e sabotuar atë,po ashtu arrogancë e mos uniteti vazhdoj edhe pas çlirimit ne vend.Ne kohën e UNIMIK-ut,pastaj të 6 pikat e famshme të Ban Ki-moon të Demerkacionit,Asocacionit,Gjykata Speciale e deri të votimi i presidentit aktual dhe ne vazhdimësi.

Me ç’rast uniteti i klasës politike dhe inatet e liderëve të tyre veçse vazhduan tutje ku qeveria e PAN-it ishte formuar dhe varur pikërisht nga L.Serbe gjë që edhe e kishin prite me ore të tera nga Beogradi që kishte marr bekimin e Aleksander Vuçiqiqt për ta formuar qeverinë e PAN-it ne Prishtine.

Veç tjerash produkt i L.Serbe dihet kush është dhe ajo që jam kundër saj vetëm ne aspektin politik që është neutral ndaj statusit të Kosovës por jo edhe ne qeverisjen e tyre ne nivelin lokal të komunave dhe nivelin qendror ne qeveri që nuk vrahet se keqqeverisin ma keq se partitë shqiptare.

Prandaj uroj kësaj radhe klasa politike partitë që janë pjese e kuvendit t’i lajnë inatet e tyre personale e partiake dhe të bashkëpunojnë njëra me tjetrën për interesa të shtetit dhe të qytetarit,ta formojnë qeverinë pa qenë të varur dhe pa kushtëzime të Listës Serbe të Beogradit dhe të Aleksander Vuçiqit.

Hysni Gashi: LipjaniPress.com//

Facebook Comments

Related posts

Mblidhen të gjithë senatorët në Shtëpinë e Bardhë, diskutojnë për Korenë e Veriut

lipjanipress

Deklaratë për media e Partisë Liberale të Kosovës

Rexhep Isufi

Deputetët presion Qeverisë për Sigurimet Shëndetësore: Ministri është lodhu

lipjanipress

PROF. DR. VEHBI IMERI MBËSHTET SELATIN RETKOCERIN PËR KRYETAR TË KOMUNËS SË LIPJANIT

lipjanipress

Imri Ahmeti: Besimi juaj ishte dhe do të jetë obligim për punë e përkushtim ndaj jush

lipjanipress

Blerondi nga Peja ka nevojë për ndihmën tonë për shërim jashtë vendit

lipjanipress

Veseli:Fillimi i Ri është garancë për Shtetin e Kosovës dhe fuqizimin e tij (FOTO)

lipjanipress

AMBASADA BRITANIKE: QEVERIA ARGUMENTOI LIGJSHMËRINË E DREJTORIT TË DOGANAVE

lipjanipress

Bordi dhe menaxhmenti i KEK-ut morën pagën e 13-të jashtë ligjshëm

lipjanipress

Këto janë temperaturat për pesë ditët e ardhshme

lipjanipress

Kosova ka vite që ka zënë vend në diplomacinë e Rusisë, thotë Lauka

lipjanipress

Kuvendi i Komunës së Lipjanit ka zhvilluar punimet e mbledhjes së 40-të

lipjanipress
Skip to toolbar