LipjaniPress

Kryeakademiku serb: Demografia në Serbi është problem i të gjitha problemeve

Lajme

Presidenti i Akademisë së arteve dhe shkencave të Serbisë (SANU), Vladimir Kostiq, paralajmëroi se përqindja e njerëzve me arsim të lartë që po largohen nga Serbia është 11 herë më e lartë se sa në vitet shtatëdhjetë.

Ai theksoi se “Serbia po e eksporton të ardhmen e vet”.

Kostic tha se në kuadër SANU është formuar Komiteti për diasporën shkencore dhe artistike. Ai tha se nuk ka iluzione se do të kthehen ata që filluan karrierën e tyre jashtë vendit, por se qëllimi është për të krijuar lidhje më të forta me ta, raporton agjensia Tanjug.

Akademiku Kostiq, në takimin “Drejt një të ardhme më të mirë demografike të Serbisë”, të mbajtur në SANU, ka thënë se problemi demografik në Serbi “është problemin i të gjitha problemeve, dhe se të gjitha problemet e tjera dalin prej tij”.

“Që nga fillimi i mijëvjeçarit, ne kemi humbur më shumë se gjysmë milioni njerëz. Aspekti i migrimi nuk është aq dominues” tha Kostiq, duke shtuar se që nga viti 1930 në Serbi ka tendencë që të ketë më pak fëmijë sesa numri i nevojshëm për riprodhimin e thjeshtë.

Ai tha se gratë me arsim të lartë tani lindin mesatarisht 1.37 fëmijë, ndërsa për riprodhimin e thjeshtë ka nevojë për 2.1 fëmijë.

“Koha e bërjes nënë po shtyhet, por për këtë nuk duhet akuzuar grate sepse fajtorë për këtë janë shumë faktorë shoqërorë, socialë, politikë dhe historikë”, shpjegoi Kostiq.

Ai shtoi se në qoftë se merren masat më të mira për të adresuar çështjen demografike, efektet e para mund të pritet për një dekadë ose dy./Express/

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Aksident dy vetura tek semaforat në Lipjan tre persona të lënduar,(FOTO)

lipjanipress

Inaugurohet objekti muze “Ish selia Ipeshkvnore e Kosovës” në Ferizaj

Press Lipjani

33 anëtarë të LDK-së në Mitrovicë i bashkohen iniciativës së Vjosa Osmanit

lipjanipress

Ardit Isuf Tasholli, ingjinieri i parë i Makinerisë të Energjisë së Ripërtritshme në komunën e Lipjanit

lipjanipress

Policia: Disa raste penale dhe 14 incidente të ndryshme gjatë zgjedhjeve

lipjanipress

Ndërron Jetë Florenc Beqiri, Shqiptari Që u Masakrua Në Burgun E Francës

lipjanipress

Shpërthen një bombë në qendër të Beogradit, dridhet i gjithë qyteti (Foto dhe Video)

lipjanipress

Jakup Lecaj: Ukraine , Ne Fshatin Karakurt ku jetojne Shqiptare.

lipjanipress

Nëse Thaçi i kërkon Serbisë ta njohë Kosovën, Vuçiq e ka një përgjigje

lipjanipress

Detaje të reja nga përgjimet që çuan në arrestimin e zyrtarit të lartë të Qeverisë (Video)

lipjanipress

Kryeprokurori i Prizrenit ua ndalon alkoolin prokurorëve

lipjanipress

Thaçi e çon përpara planin për ushtrinë, merr mbështetjen e grupit 6 plus

lipjanipress
Skip to toolbar