LipjaniPress

Kryetarja e Preshevës kërkon njohjen e diplomave të Kosovës…

Lajme

Ardita Sinani, kryetare e komunë së Preshevës, ka thënë se të rinjtë e pajisur me diploma nga Kosova, Shqipëria e Maqedonia nuk po mund të punësohen ngase ato nuk po nostrifikohen nga Ministria e Arsimit të Serbisë, transmeton Koha.net.

Ajo është takuar me kryetarin e Trupit koordinues për Luginën e Preshevës Zoran Stoilkoviq. Me këtë rast, siç njofton “blic”, është biseduar dhe është arritur pajtimi se zgjidhja e problemeve ekonomike është prioritet i komunave Preshevë, Bujanoc e Medvegjë.

“Kemi biseduar për bashkëpunim më të mirë për zgjidhjen e problemeve të qytetarëve. Problemi më i madh në Preshevë është papunësia. Pa punë janë sidomos të rinjtë që kanë përfunduar shkollat në Kosovë, Maqedoni e Shqipëri. Për këtë arsye kërkojmë që të na ndihmojë Ministria e Arsimit (e Serbisë) rreth nostrifikimit të diplomave të tyre. Ata që kanë këto diploma nuk mund të gjejnë punë dhe për këtë arsye duhet ta zgjidhim këtë problem”, ka thënë Ardita Sinani.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Serbia falënderon Vatikanin që s’e njeh Kosovën

lipjanipress

Ky është serbi që EULEX’i i ngriti aktakuzë për vrasjen e 116 shqiptarëve në Vushtrri

lipjanipress

Të hënën Kryesia, për seancën e Kuvendit parashihen dy interpelanca të kryeministrit

lipjanipress

Mbahet mbledhja e KK-së ,të Lipjanit: Votëbesimi i kryesueses tëKuvendit të Komunës Vlora Limani-Hajnuni: unë jam këtu që ti masim numrat me që ata kështu e kuptojnë demokracinë,

lipjanipress

Nikolic dhe Vucic nisin takimin me Mogherinin

lipjanipress

Ministri i Brendshëm izraelit përdor qepën që të përlotet (Video)

lipjanipress

Shkumbin Demolli: Njoftim Për Protest Me daten 17tetor Sheshi Skenderbeu,protestojm me Moton Duam Pun,Ftojm LVV-LDk-Alternativen dhe tëgjith qytetart të Na Bashkohen.

lipjanipress

I shpëton rrëmbimit duke kërcyer nga bagazhi i makinës në lëvizje (Video)

lipjanipress

Ende e pasigurt mbështetja financiare nga shteti për të akuzuarit nga Specialja

lipjanipress

Radikali Sheshelj kërkon ndërprerjen e dialogut me Kosovën në Bruksel

lipjanipress

Debat i ashpër i kandidatëve presidencialë francezë për Evropën

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan Ftesë për qytetarët e Lipjanit

lipjanipress
Skip to toolbar