LipjaniPress

Kur shqiptarët mbronin me gjak Manastirin e Deçanit

Lajme

Gazetari Bajram Mjeku duke cituar një gazetë të Beogradit dhe shkrime të akademikëve tanë, thotë se shqiptarët dikur e kanë mbrojtur me gjak manastirin e Deçanit.

Ai në një postim në Facebook thekson se për mbrojtjen e Manastirit njerëzit kanë vrarë shokë të tyre, madje njëri e vrau edhe vëllain.

Shkrimi i tij në Facebook:

Gazeta “Pravda” e Beogradit më 28 gusht të vitit 1924, botonte artikullin me titull “E kaluara e Deçanit” dhe ndër të tjera shkruante: “Deçani duhet t’u falënderohet shumë shqiptarëve kur është në rrezik. Shqiptarët i vranë edhe të afërmit e vet në mbrojtje të Deçanit.

Në vitin 1891, vojvoda Rexhë Zeneli, i cili kujdesej për mbrojtjen e Manastirit, vrau Cog Sokolin dhe tre shokë të tij, për shkak se deshën ta plaçkisin popullin, i cili kishte ardhur të vizitonte Manastirin. Edhe Azem Sula nga fshati Deçan, vrau vëllain e tij Migën, për shkak se i mori kapelën një nxënësi të Manastirit…”.

Etnologu ynë akademik Mark Krasniqi, shkruante se nga shekulli shtatëmbëdhjetë, Manastiri i Deçanit, Patriarkana e Pejës dhe Manastiri i Deviçit ishin të mbrojtura nga fiset shqiptare. Prijësit e fiseve Gash e Kelmend, dhanë besën se do t’i mbrojnë tempujt fetarë nga kushdo që u vërsulet atyre.

Sipas Kanunit të Lekë Dukagjinit, pronat kishtare dhe pasuria janë të paprekshme

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Uragani Harvey, vogëlushja e humbur shpëtohet nga kalimtari (Video)

lipjanipress

LDK – Presidentit: Po bën fushatë nëpër shkolla

lipjanipress

Në 18 vjetorin e masakrës në Krushë, Thaçi fton drejtësinë të hetojnë vrasjet dhe masakrat

lipjanipress

Shukri Buja: Ja çka më pyetën hetuesit!

lipjanipress

Kadri Veseli i bën ofert antarit të Vetëvendosjes!

lipjanipress

Sllovia, zemra dhe KRENARIA e LDK-s në Lipjan

lipjanipress

Rrëfimi që do t’ju prekë: Zvicerania që e kuptoi pas 18 vjetësh se është shqiptare

lipjanipress

Përfaqësuesi i Kim Jong Un: Koreja e Veriut mund ta shkatërrojë botën me vetëm 3 bomba! Kujdes

lipjanipress

“Për një dekadë e gjysmë që nga themelimi, Kolegji AAB është shndërruar në një qendër të rëndësishme akademike në Kosovë dhe jashtë saj

Press Lipjani

Në shënimin e 27 vjetorit të themelimit LDK-së, për sukseset dhe të arriturat flet Kryetari Komunës Imri Ahmeti njeherit Kryetar Komune në Lipjan

lipjanipress

Të burgosurit e vitit ’81 tregojnë për vitet e burgut

lipjanipress

Mbahet mbledhja e KK-së ,të Lipjanit: Votëbesimi i kryesueses tëKuvendit të Komunës Vlora Limani-Hajnuni: unë jam këtu që ti masim numrat me që ata kështu e kuptojnë demokracinë,

lipjanipress
Skip to toolbar