LipjaniPress

Kuvendi nuk aprovoi rendin e ditës, mbyllet seanca

Lajme Lipjani

Për shkak të mos aprovimit të rendit të ditës, Kryesuesja e Kuvendit Komunal të Lipjanit, Vlora Limani – Hajnuni ka mbyllur punimet e seancës së 38- të të Kuvendit Komunal.

Florent Hoxha nga grupi i asambleistëve të PDK-së ka kërkuar që si pikë e rendit të ditës të futet edhe votëbesimi ndaj Kryesueses së Kuvendit.
Por, neni 47 i Ligjit për Vetëqeverisje Lokale, pika 1 dhe 2 përshkruajn mënyren se si procedohet një pikë e jashtëzakonshme e rendit të ditës.
Këto dy pika të këtij neni i lexoi Kryesuesja e Kuvendit të cilat thonë:
1. Rendi i ditës për takimin e Kuvendit të Komunës caktohet nga Kryesuesi i Kuvendit të Komunës në marrëveshje me Kryetarin e Komunës.
2. Anëtari i Kuvendit të Komunës mund të kërkoj shtimin e një pike në rendin e ditës, gjatë seancës së rregullt të komunës, nëse qështja që kërkohet të përfshihet në rend të ditës është qështje urgjente me rëndësi publike.
Andaj duke u mbështetur në legjislacionin në fuqi, Kryesuesja Limani – Hajnuni ka hedhur në votim rendin e ditës ashtu siç është propozuar në fillim, pa pika të tjera shtesë.
Me prezencën e 31 anëtarëve të Kuvendit, me 15 vota Për, nuk kaloi rendi i ditës dhe si rezultat i kësaj Kryesuesja mbylli punimet e seancës./Lipjanipress.com//

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kryeministri i vendit kërkon njohjen e Kosovës nga shtetet me shumicë myslimane

lipjanipress

Bukuresht: Qeveria formalisht e pezullon dekretin që nxiti protesta masive

lipjanipress

Njoftim: Ftohen të marrin pjesë në takimin e përbashkët pronarët e banesave kolektive.

lipjanipress

Ushtarët amerikanë vijnë në Kosovë, ja çfarë operacionesh do të kryejnë

lipjanipress

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka vizituar Banullën dhe Gadimen Haradinaj: Do ta mbështesim fuqishëm dr. Fitim Selimin për kryetar të Lipjanit(Video+Foto)

lipjanipress

Kush është grupi që ka vendosur “t’i vrasë tradhtarët”?

lipjanipress

Mimoza Kusari i përgjigjet të përditshmes “Zëri”

lipjanipress

Daçiç: Thaçi nuk mund ta lirojë Haradinajn

lipjanipress

Reçica jep një lajm të rëndësishëm për punëkërkuesit

lipjanipress

Zëvendësdrejtori i AKI-së s’shkon për të raportuar para Komisionit për gylenistët

lipjanipress

Google Maps Ndertesa Swastika,

lipjanipress

Vucic: Serbët BE’në e shohin si makineri që bën presion për Kosovën

lipjanipress
Skip to toolbar