LipjaniPress

Ky është plani i Nismës për seancën e së enjtes rreth demarkacionit

Lajme

Të enjten e ardhshme, më 6 prill, pritet që në Kuvendin e Kosovës të procedohet marrëveshja për demarkacion me Malin e Zi.

Këtë marrëveshje ashpër po e kundërshton opozita. Në mes e tyre është edhe Nisma për Kosovën.

Deputeti i Nismës, Zafir Berisha ka thënë për Periskopin se kundërshtimi i tyre do të jetë edhe në seancën e 6 prillit, derisa shton se Lista Serbe nuk është, siç thotë ai, shpëtim i Thaçit e Mustafës.

“Do e kundërshtojmë sikurse deri tash, me lobim, me gjuhën e fakteve dhe argumenteve kundër këtij varianti aktuale. Nuk kemi arsye ta bëjmë ndonjë veprim tjetër sepse jemi te bindur as Lista e Vuçiqit nuk i shpëton Hashmin dhe Isën në këtë projekt të dëmshëm”, është shprehur ai.

Ai, ka treguar nëse të enjtën Nisma do të e kundërshtojë demarkacionin me gaz lotsjelljës dhe protesta.

“Masat i kemi marr më herët, ku është krijuar hapësira e mjaftushme që shumë deputetë të mazhorancës ta kuptojnë se ku variant është i gabuar dhe tash nuk kemi nevojë për diçka të tillë”, ka shtuar Berisha./Periskopi/

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Serbia falënderon Vatikanin që s’e njeh Kosovën

lipjanipress

Ramiz Lladrovci ua ndërron pozitat disa drejtorëve në Drenas

lipjanipress

Janjeva dhe janjevasit të paluhatshëm, gjithmonë LDK

lipjanipress

Familja gjakovare ua falë gjakun e dy djemve familjes nga Peja

lipjanipress

Ministri Bytyqi dhe ambasadori gjerman Heldt flasin për cilësinë e arsimit

lipjanipress

Luftë fjalësh ndërmjet Kroacisë dhe Serbisë. Çfarë thotë Daçiq pasi kolegu kroat i refuzoi kërkesën për takim

lipjanipress

Haradinaj: Mali i Zi në NATO siguri për rajonin, do ta përfundojmë edhe demarkacionin

lipjanipress

Shkumbin Demolli: Njoftim Për Protest Me daten 17tetor Sheshi Skenderbeu,protestojm me Moton Duam Pun,Ftojm LVV-LDk-Alternativen dhe tëgjith qytetart të Na Bashkohen.

lipjanipress

Rrahu gruan, arrestohet i dyshuari

Granit

Suedia ndihmon Kosovën me nga 8 deri 10 milionë euro në vit

lipjanipress

Kosova ka përkrahjen e Gjermanisë për zhvillim ekonomik e integrim Evropian

lipjanipress

Asnjë qeveri s’mund ta ndalë punën e Gjykatës Speciale

lipjanipress
Skip to toolbar