LipjaniPress

Ky është rusi më i kërkuar në botë, për spiunazh ndërkombëtar

Lajme

Për FBI-në, Evgeniy M. Bogachev, është krimineli më i kërkuar kibernetik në botë. Zyra e FBI-së ka njoftuar do të japë 3 milionë dollarë për kapjen e tij, shuma më e madhe ndonjëherë për krime kompjuterike, si dhe është duke tentuar që t’i gjurmojë lëvizjet e tij me shpresë që ta kapë atë nëse ai qëndron jashtë shtëpisë së vet në Rusi.

Ai është paditur në SHBA nën akuzat se ka krijuar një rrejt zvarritës të kompjuterëve të infektuar nga viruset në mënyrë që të vjedhë qindra miliona dollarë nga llogaritë bankare nëpër gjithë botën, duke i shënjestruar të gjithë që kanë para që ia vlen të vidhen, transmeton Express.

Në dhjetor, Administrat Obama vendosi sanksione kundër Bogachev dhe pesë personave të tjerë si përgjigje ndaj konkluzioneve të agjencive të inteligjencës së Rusia ishte përzier në zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Por, është e qartë se për Rusinë, ai është më shumë se thjesht një kriminel. Në një moment, Bogachev kishte kontroll mbi hiç më pak se një milion kompjuter në shumë vende, me qasje të mundshme në gjithçka nga fotografi të pushimeve familjare dhe letër afate e deri në propozime biznes dhe informatat personale tejet konfidenciale.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Rrënimi i murit ruajti paqen në rajon: Vuçiq

lipjanipress

Talebani i dërgon letër presidentit Donald Trump

lipjanipress

Ministri Selimi shuan Departamentin e hetimeve mjekoligjore të krimeve të luftës (Video)

lipjanipress

Vetëvendosje skeptike për mënyrën si është sjell ligji për Ushtrinë

lipjanipress

Kryetari Imri Ahmeti gjatë ditës së sotme ka parë nga afër mbarëvajtjen e punimeve në Gadime

lipjanipress

Sindikatat e rajonit debatojnë për kohezion social dhe avancim të të drejtave të punëtorëve

lipjanipress

Kadri Veseli lanson “Fondin Rinor” për përkrahjen e ideve të reja në PDK

lipjanipress

Gjermania i kërkon Serbisë që “problemin e Kosovës ta zgjidhë shpejt”

lipjanipress

Kuvendi nuk aprovoi rendin e ditës, mbyllet seanca

lipjanipress

Lajçak telefonon Vjosa Osmanin, Lutfi Hazirin e Fatmir Limajn, tregon për çfarë biseduan

lipjanipress

I dënuari nga grupi i Kumanovës jep një mesazh emocionues

lipjanipress

Propaganda e Beogradit: Kosova po përgatit sulm në Veri

lipjanipress
Skip to toolbar