LipjaniPress

Ky është vendimi i Gjykatës turke për gylenistët e deportuar nga Kosova

Lajme

Turqia ka dhënë masë e arrestit për 6 shtetasit turq, të ekstraduar pak ditë më parë nga Kosova.

Një gjykatë në Stamboll vendosi masën e paraburgimit, ndërsa prokuroria ngriti ndaj tyre akuzat e “udhëheqje të organizatës terroriste” dhe “spiunazh ndërkombëtar”.

Shtetasit turq u deportuan nga Kosova në një operacion shumë sekret, ku u anashkaluan disa nga institucionet shtetërore, mes tyre edhe kryeministri Haradinaj, që pranoi se nuk kishte dijeni.

Ky rast shkaktoi shumë polemika mes liderit turk Erdogan dhe atij të Kosovës, Haradinaj, që shkëmbyen replika në distancë për këtë rast.

Gjithashtu edhe komuniteti ndërkombëtar dënoi ashpër këtë veprim të autoriteteve kosovare dhe bëri thirrje për hetim sa më të shpejtë të situatës.

Pas ekstradimit të gylenistëve, kryeministri Haradinaj shkarkoi ministrin e Brendshëm, Flamur Sefaj dhe shefin e AKI’së, Driton Gashi.

Facebook Comments

Related posts

Mijëra qytetarë protestojnë në Barcelonë

lipjanipress

Lekaj: Shpresoj që Mustafa të mos ulet më kurrë në karrigen e kryeministrit

lipjanipress

Në zgjedhjet e 11 qershorit mund të kandidojnë edhe të akuzuarit për krim e korrupsion

lipjanipress

Merkel kundër Trumpit: Terrorizmi nuk është justifikim për ndalimin e hyrjes së njerëzve në Amerikë

lipjanipress

Kryetari i Mitrovicës Veriore: Të martën e ndërtojmë strukturën e re betonike në zonën e këmbësorëve

lipjanipress

Gjykata kthen taksistët e dëbuar në Aeroportin e Prishtinës

lipjanipress

Filloj punimi i rruges në fshatin Shale me gjatesi 2.2 km

lipjanipress

Opozita kritikon komunën e Lipjanit për tejkalim të numrit të të punësuarve

lipjanipress

Raportohet se ka humbur Xhejlane Abdullahu

lipjanipress

Sot dita e fundit e kualicionëve zgjedhore sapo u lidh një Kualicion zyrtarisht

lipjanipress

Vlora Limani Hajnuni Fjalimi në seancën e Kuvendit të Republikës së Kosovë (Video+Foto)

lipjanipress

Sindikata e Doganës e shqetësuar për sulmin ndaj oficerëve doganorë në Vushtrri

lipjanipress
Skip to toolbar