LipjaniPress

LAVDI PËR JETËN DHE VEPRËN E ISMET ASLLANIT (KOMANDAT PRAPASHTICA).

Lajme Lipjani Maqedoni Op/Ed

Shkruan Fatmir Reqica LLugaxhia

Sot 21 vite më parë edhe pse i ri në moshë, më kujtohet si sot kur në lajmet që po i shikonim së bashku me familjen, morëm lajmin për vrasjen e trimit, të diturit, biznismenit, Ismet Asllani (Prapashtica). HEROI Ismet Asllani aso kohe me pasurinë e tij kontriboi fort për financimin e ish ushtarve të UÇK-së me mjete logjistike, miell, e gjësende tjera që i duheshin një ushtrie.

Me fillimin e Luftës në kosovë doli në shesh, Humanizmi i tij si furnizues, i Miellit dhe të mirave materiale e financiare në të gjithë Kosovēn, pa përjashtim zone, në raste të shumta duke rrezikuar edhe jetën e tij.
Pas kontributit të tij shumë vjeqar si humanist, në vitin 1998 kur kosova po digjej gjithandej, ai me djemtë e tij (Albanin e Valonin), dhe vëllëzërit e tij (Muharremin, Nazimin dhe Bekimin), u rreshtuan në radhët e **USHTRISË ÇLIRMTARE TË KOSOVËS** si afarist dhe luftarë i UÇK-së. ISMETI i vetëdijshëm,pēr çlirimin e vendit ,deklaroj publikisht, në Radion e ( Deutsche Welle )gjermane dhe në *BBC *përmes njē interviste se:

“VETEM PUSHKA E LARGON SHKAUN NGA KOSOVA, SE JETA PA LIRI ËSHTË MË E RËNDË SE VDEKJA, DHE GJDO GJË QE KEMI NE, ËSHTË E( USHTRISË ÇLIRMTARE TE KOSOVES ) DHE NE JEMI TË RRESHTUAR E GJITH FAMILJA E FARFISI, DHE MË SE 30 ANTARËT E FAMILJES QË JEMI DO JEM TË GATSHEM TË BËHEMI 30 VARRE PËR LIRIN E ATDHEUT”.

LAVDI PËR JETEN DHE VEPER E ISMET ASLLANIT (KOMANDAT PRAPASHTICA).

ME RESPEKT, LUFTËTARI I UÇK-së “FATMIR REÇICA LLUGAXHIA”.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

​Paratë e humbura në polici, kërkohet pronari

lipjanipress

Mbretëresha i shkruan Thaçit, uron për 9 vjetorin e Pavarësisë

lipjanipress

SHBA: Të paktën 18 të vdekur nga moti i keq

lipjanipress

Ndodh edhe kjo: Gjendet një fëmijë në barkun e një krokodili (VIDEO)

lipjanipress

Tronditen banorët e Gjenevës nga një libër islamik që kanë pranuar me postë

lipjanipress

Konjufca ia përsërit Fajonit qëndrimin e VV’së për Demarkacion

lipjanipress

Qeveria dënon aktin kriminal ndaj Vllasit -kryesit të japin përgjegjësi

lipjanipress

Nënshkruhet Memorandum Mirëkuptimi për realizimin e projektit “Lipjani për Fëmijët”

lipjanipress

Dorëhiqet kryetari i Preshevës Shqipërim Arifi

lipjanipress

QYLAGA DHE KROJMIRI MBËSHTESIN LËVIZJEN VETËVENDOSJE! DHE SELATIN RETKOCERIN (Foto)

lipjanipress

Presidenti kërkon drejtësi për shqiptarët e serbët e vrarë në Kosovë.(VIDEO)

lipjanipress

Joe Biden: Do të fitoja, sikur të garoja për president të SHBA-së në zgjedhjet e 2016-s

lipjanipress
Skip to toolbar