LipjaniPress

Le Figaro: Kosova, zona ku depërtojnë ekstremistët islamikë

Lajme

E përditshmja franceze Le Figaro i ka kushtuar një reportazh të gjatë Kosovës dhe e ka quajtur si mbase vendi më fragjil në Europë, ku mund të depërtojë ekstremizmi islamik.
Figaro e quan Kosovën zonën gri të Europës – duke aluduar në lehtësinë që ekziston për konvertim të njerëzve në ekstremizëm.

Madje gazeta e çuan Kosovën dështim të përpjekjes ndërkombëtare.

“Dështimi i modelit të Kosovës është befasues, derisa shuma e ndihmave ndërkombëtare për kokë banori kalon edhe Planin Marshall”.

Shkrimi i Figaros vazhdon edhe me një intervistë të një kosovari që në vitin 2014 kishte luftuar në Siri, ndërsa flet edhe për xhamitë në Kosovë, që sipas gazetës, disa prej tyre janë ndërtuar pas luftës së fundit me financim të Arabisë Saudite.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Mblidhen 47 mijë euro për veteranin britanik të UÇK-së(FOTO)

lipjanipress

Komisioni për matjen e territorit nesër publikon raportin, nuk i bën përshtypje dorëheqja e Humollit

lipjanipress

MURAT JASHARI ME “LIRI ATDHEUT” DYSHOHET SE KËRKOI PARA NGA BASHKATDHETARËT PËR VRASJEN E TRADHTARËVE

lipjanipress

Mogherini ia përsërit Vuçiqit: Pa e njohur Kosovën s’hyni në BE

lipjanipress

Mediat serbe shkruajnë për takimin e Haradinajt me 70 zëvendësministrat e tij

lipjanipress

Apel Urgjent Ta Ndihmojm Familjen Hashani (Gadime e Ulët)

lipjanipress

Dardan Sejdiu kapet në rren, biznesin që ia ndaloi qytetarit në Prishtinë, ua lejoi Devollëve (Video)

lipjanipress

Beteja moderne e Kosovës – Thaçi i jep ujë Vuçiqit (Foto)

lipjanipress

ATË QË DO TË DUHEJ TA BËNTE KOMUNA E BËJNË QYTETARËT

lipjanipress

Lajm i mirë nga Italia, kërkohen 17 mijë punëtorë sezonalë. Ja rregullat për shqiptarët

lipjanipress

Zëdhënësi i Qeverisë i përgjigjet Halil Matoshit: Nuk të pret sakica në një vend

lipjanipress

Telashe të mëdha me ngrohje në shkollat e Prishtinës

lipjanipress
Skip to toolbar