LipjaniPress

Le Figaro: Kosova, zona ku depërtojnë ekstremistët islamikë

Lajme

E përditshmja franceze Le Figaro i ka kushtuar një reportazh të gjatë Kosovës dhe e ka quajtur si mbase vendi më fragjil në Europë, ku mund të depërtojë ekstremizmi islamik.
Figaro e quan Kosovën zonën gri të Europës – duke aluduar në lehtësinë që ekziston për konvertim të njerëzve në ekstremizëm.

Madje gazeta e çuan Kosovën dështim të përpjekjes ndërkombëtare.

“Dështimi i modelit të Kosovës është befasues, derisa shuma e ndihmave ndërkombëtare për kokë banori kalon edhe Planin Marshall”.

Shkrimi i Figaros vazhdon edhe me një intervistë të një kosovari që në vitin 2014 kishte luftuar në Siri, ndërsa flet edhe për xhamitë në Kosovë, që sipas gazetës, disa prej tyre janë ndërtuar pas luftës së fundit me financim të Arabisë Saudite.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Urime dita Kombëtare e 15 Shkurtit komunitetit Ashkanli

lipjanipress

Organizata VoRAE përmes qendrës për Arsim mbështetës në shkollën “ Ismail Luma ne Lipjan dhe Zenel Hajdini ne Gadime ” ka organizuar kampanjën “Arsimi ּÇelësi i Suksesit”

lipjanipress

Milaim Zeka: Nëse ju vrau PDK-ja pse bëtë koalicon me ta?

lipjanipress

Zjarr në një punëtori në burgun e Idrizovës

lipjanipress

KOMUNITETI I FSHATIT LLUGAXHI NË LONDER MBËSHTET SELATIN RETKOCERIN

lipjanipress

Malaria e re e shfaqur në Azi paraqet kërcënim për botën

lipjanipress

Kjo është letra e Thaçit drejtuar Veselit pas tërheqjes nga iniciativa për ushtri (DOKUMENT)

lipjanipress

Asociacioni i Komunave serbe mund të formohet në Ditën e Pavarësisë së Kosovë

lipjanipress

E JASHTMJA MANIFEST I SË BRENDSHMES

lipjanipress

Vetëvendosje skeptike për mënyrën si është sjell ligji për Ushtrinë

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan Ftesë për qytetarët e Lipjanit

lipjanipress

Kështu duket “harta politike” pas zgjedhjeve të 11 qershorit, ku fitoi PAN e ku VV?(FOTO)

lipjanipress
Skip to toolbar