LipjaniPress

Limaj: Ramush Haradinaj kandidat i opozitës për Kryeministër

Lajme

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, është i bindur se opozita do të udhëheq me qeverinë e ardhshme të vendit, deri sa shton që kandidati për kryeministër i AAK-së dhe Nismës, do të ishte Ramush Haradinaj. Këto komente ai i bëri në emisionin ‘InfoBox’ të RTV Dukagjinit.

“Unë jam i bindur në këtë. Jo besoj, por jam i bindur që aktualisht kandidatura më serioze, më e sigurt e më e mira, oferta më e mira për sot, është zotëri Haradinaj, kryeministër i ardhshëm i Republikës së Kosovës”, tha Limaj.

Ai thotë se shpreson që edhe të tjerët të mund t’i bashkohen, derisa bindjen e njëjtë mund edhe të mos e kenë.

E në qeverinë e ardhshëm, që sipas Limajt, do të përbëhet nga AAK e Nisma, ai nuk po kërkon hise.

Për të ardhur deri në këtë pikë, për qeverisjen aktuale, Nisma  e tij, të hënën do të filloj të mbledh nënshkrimet, dhe se pritjet e ish-ministrit janë që qeveria të rrëzohet javën që vije.

“Në  momentin që kemi 40 firma, nuk kemi pse ta shtyjmë. Do ta shfrytëzojmë mundësinë ligjore që menjëherë të procedojmë drejt Kuvendit. Dhe Kuvendit duhet ta jap epilogun për këtë mocion. Për mendimin tim pres që dy javët e ardhshme të jenë vendimtare, do të kem apo nuk do të kemi zgjedhje”, tha ai

Megjithatë Limaj, pranon se fati i mocionit varet shumë edhe nga PDK e LDK, që janë në koalicion.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kusari e Sejdiu kërkojnë Komision Hetimi Parlamentar për Politizim të Bordeve dhe Pozitave të Larta

lipjanipress

Kryeministri: Haradinaj, peng i shtetit që kreu krime e masakra në Kosovë

lipjanipress

Rrëfimi i shtatzënës shqiptare që i shpëtoi sulmit në Stokholm

Press Lipjani

Florim Shala jep dorëheqje nga të gjitha funksionet në PDK në ditën e zgjedhjeve

lipjanipress

Në kujtim të përvjetorit të Masakrës së Reçakut

lipjanipress

Mimoza Kusari i përgjigjet të përditshmes “Zëri”

lipjanipress

Brukseli, liderëve të Kosovës dhe Serbisë: Qetësohuni

lipjanipress

Vajza e mbijetuar e Hamzë Jasharit rrëfën tmerrin që kishte ndodhur në mars të vitit 1998 (VIDEO)

lipjanipress

Oficerja bukuroshe e FSK-së, i punon arat (Foto)

lipjanipress

Turqia do të dërgojë Holandën në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut

lipjanipress

Familja e Nysret Dibranit, pas shtatë viteve bëhet më shtëpi (Foto+Video)

lipjanipress

Begaj: Krenar që Nuk Kishte Asnjë të Vdekur nga Rriqrat

lipjanipress
Skip to toolbar