LipjaniPress

Lirohet ish-prokurorja që akuzohej për ryshfet

Lajme

Ish-prokurorja Vahide Badivuku, e cila ndodhej në vuajtje të dënimit për shkak të veprës penale marrje e ryshfetit, është liruar nga Gjykata Themelore e Prishtinës.
Ky vendim i Gjykatës Themelore të Prishtinës ka ardhur 12 ditë pasi që Gjykata Supreme e Kosovës e ktheu në rigjykim në Gjykatën e Apelit rastin e saj.

Lajmin për lirimin e Badivukut, e konfirmoi zyra për informim e Gjykatës Themelore të Prishtinës.

“Lidhur me kërkesën tuaj ju njoftojmë se sot me dt.15.05.2017, Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti për Krime të Rënda, ka lëshuar urdhëresë për lirimin e të dënuarës V.B, pasi që Gjykata Supreme e Kosovës ka aprovuar kërkesën për mbrojtje të ligjshmërisë për të dënuarën dhe ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës së Apelit të Kosovës”, thuhet në përgjigjen e Gjykatës Themelore për KALLXO.com

Prokurorja Badivuku ka shprehur shqetësimin e saj për mbajtjen e saj në paraburgim pa asnjë bazë ligjore.

“Unë kam ardhur në vuajtje të dënimit në bazë të urdhrit të Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe kam ardhur vullnetarisht. Unë para se me ardhë kam qenë në masën e dorëzanisë dhe masa e dorëzanisë nuk më janë kthyer ende dhe pasi që tani Gjykata Supreme e ka kthyer në rigjykim lëndën unë jam duke qëndruar këtu, unë jam duke qëndruar në burg pa asnjë status ndërsa Gjykata Themelore e Prishtinës në momentin kur e ka marr vendimin prej Gjykatës Supreme është dashur të veproj dhe të riaktivizoj vendimin e dorëzanisë sepse është kompetencë e tyre”, tha sot Badivuku.

Badivuku tha se lidhur me rastin e saj do t’i drejtohet kryeprokurorit të shtetit sepse konsideron se ka elemente të veprës penale.

Prokurorja Badivuku ishte dënuar me 3 vjet burg për marrje të ryshfetit në prill të vitit të kaluar, ndërsa më pas i ishte vërtetuar dënimi nga Gjykata e Apelit.

Ndaj këtij vendimi, mbrojtja e Badivukut ishte drejtuar me kërkesë për mbrojtje të ligjshmërisë në Gjykatën Supreme. /KALLXO.com/

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kryetari i Komunës Imri Ahmeti uron 7 Marsin të gjithë mësimdhënësve

lipjanipress

Rrëfimi i plakut që e rrahën e ia dogjën shtëpinë në Mitrovicë

lipjanipress

Mesazhi i Papa Françesku për Kosovën: Mos bëni luftë

lipjanipress

Haradinaj nga sheshi i Prishtinës thotë se Kosova nuk i fal tokë askujt

lipjanipress

Koci: Shumë shpejt do ta padisim Serbinë për gjenocid në Kosovë

lipjanipress

Mesazhe paqeje e tolerance për Kurban Bajram

lipjanipress

MURAT JASHARI ME “LIRI ATDHEUT” DYSHOHET SE KËRKOI PARA NGA BASHKATDHETARËT PËR VRASJEN E TRADHTARËVE

lipjanipress

Donika Gërvalla kërkon dorëheqjen e Isa Mustafës

lipjanipress

Adem Grabovci në Gjykatë, po merret në pyetje për rastin e Fatmir Limajt(VIDEO)

lipjanipress

Ja se kur fillon Muaji i Ramazanit (Foto)

lipjanipress

Organizata VoRAE përmes qendrës për Arsim mbështetës në shkollën “ Ismail Luma ne Lipjan dhe Zenel Hajdini ne Gadime ” ka organizuar kampanjën “Arsimi ּÇelësi i Suksesit”

lipjanipress

Gjatë ditëve në vijim vendet që do të mbesin pa rrymë

lipjanipress
Skip to toolbar