LipjaniPress

Masa të reja të mbrojtjes së kufijve: Prej sot kosovarët e kanë më vështirë të kalojnë ilegalisht në Zvicër

Lajme

Problemi me kalimet ilegale të kufirit jugor (me Italinë) të Zvicrës janë bërë burim shqetësimi edhe për Bernën zyrtare.

Rojet kufitare në atë segment kufiri janë të mbingarkuara me punë ndërsa nuk shihet ndonjë zgjidhje e shpejtë në drejtim të rritjes së numrit të trupave në fjalë. Shqetësimi bëhet edhe më i madh për shkak të rrezikut që përmes kufijve të depërtojnë në Zvicër edhe terroristë, në mesin e refugjatëve nga zonat e luftës në Siri e gjetiu.

Në këtë kontekst, ministri i financave, Ueli Maurer ka propozuar një masë tjetër: angazhimin e shërbimeve private të sigurimit. Rojet kufitare janë nën kompetencën e Ministrisë së Financave që e drejton Maurer.

Maurer në emisionin “Samstagrundschau” ka thënë se kjo zgjidhje megjithatë ka mangësitë e saj: punonjësit e shërbimeve private të sigurimit janë më pak të trajnuar dhe po ashtu do të kushtonin më shumë se rojet kufitare. Ai po ashtu nuk ka dashur të përmend numrin e punëtorëve që do të ishte i mjaftueshëm për këtë detyrë. Kohë më parë ai kishte kërkuar përforcim të rokave kufitare me 50 policë ushtarakë, gjë që ishte hedhur poshtë nga Këshilli Federal.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Gazetari amerikan pas qëndrimit në Mitrovicë: Në Kosovë, paqja është e ndërtuar mbi ndarjen

lipjanipress

Presidenti malazez: Ratifikimi i Demarkacionit është në interes të Kosovës

lipjanipress

“Shkrihen” marrëdhëniet SHBA – VV. Zv/ndihmës sekretari amerikan takim me Visar Ymerin

lipjanipress

Çfarë po ndodh me Presidentin turk?(VIDEO)

lipjanipress

Kosova renditet e para në botë me vdekjet nga COVID-19 në 1 milion banorë

lipjanipress

Kjo është agjenda e plotë e manifestimeve të Pavarësisë

lipjanipress

Nënkryetari i Komunës së Lipjanit, Fauz Xhemajli priti në takim sot Zëvendësministrin për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, Shukri Maxhuni.

lipjanipress

Astrit Haraqija: Kur ka bo ushtri Ibrahim Rugova e LDK’ja ju nuk keni qenë në Kosovë (Hahahahaha)

lipjanipress

Në 36 vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva

lipjanipress

“Vendi të shkojë në zgjedhje – edhe në mungesën time”

lipjanipress

KOMUNITETI I FSHATIT LLUGAXHI NË LONDER MBËSHTET SELATIN RETKOCERIN

lipjanipress

Aderime në Nisma Socialdemokrate në Lipjan

lipjanipress
Skip to toolbar