LipjaniPress

Më 7 maj mbahen zgjedhjet për Bashkinë e Kavajës

Lajme Shqipëri

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani dekretoi caktimin e datës së zgjedhjeve për kryetar bashkie të Kavajës pas shkarkimit të Elvis Rroshit në zbatim të ligjit të dekriminalizmit.

Në Kavajë do të votohet më 7 maj të këtij viti për kryetarin e ri. Dekretimi i datës së zgjedhjeve lokale në Kavajë nga Presidenti erdhi pas zbardhjes së vendimit të Gjykatës Kushtetuese që hodhi poshtë kërkesën e Rroshit për kthimin e mandatit.Prokuroria e kishte kërkuar shkarkimin e Rroshit në muajin dhjetor, pasi nuk deklaroi në formularin “Për Dekriminalizimin” një dënim për veprën penale të “përdhunimit në grup”, në vitin 1995 në Itali, përdorimin e disa emrave në Zvicër, si dhe ndalime dhe hetime për trafik droge në Itali dhe Zvicër, shkruan TCH.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Thaçi e Pacolli kthejnë në Kosovë gjashtë ambasadorë

lipjanipress

Deputetja e LDK’së paralajmëron prishjen e koalicionit me PDK’në

lipjanipress

Kroacia dhe Çekia me qëndrime të ndryshme rreth anëtarësimit të Kosovës në NATO

lipjanipress

Kongresisti Rohrabacher i shkruan Nikoliqit: Këmbeni territoret me Kosovën (Dokument)

lipjanipress

PDK të gatshëm për fushatën zgjedhore

lipjanipress

Deklasifikohen pamje nga shpërthimet bërthamore në SHBA (VIDEO)

lipjanipress

LËVIZJA VETËVENDOSJE-LIPJAN: GADIMJA DËSHMON PËRKRAHJEN PËR SELATIN RETKOCERIN DHE LËVIZJEN VETËVENDOSJE!

lipjanipress

Zjarr në një ndërtesë në Lipjan, ka të lënduar

lipjanipress

Për çfarë po gëzohet këshilltari i Mustafës? (Foto)

lipjanipress

Ferati: Muri do të rrënohet, s’ka rëndësi afati

lipjanipress

Në fshatin Bregu i Zi të Komunës së Lipjanit është vë gurthemeli i shkollës së re. (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Rrahje mes disa personave në Lipjan (FOTO+VIDEO)

lipjanipress
Skip to toolbar