LipjaniPress

Ministri Bytyqi dhe ambasadori gjerman Heldt flasin për cilësinë e arsimit

Lajme

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi priti në takim ambasadorin i ri të Gjermanisë në kosovë Christian Heldt, me të cilin bisedoi për çështje të arsimit në Kosovë dhe mbështetjen e deritanishme që Gjermania i ka dhënë vendit tonë, në aspektin financiar dhe atë konsultativ, njëherësh u fol edhe për mundësitë dhe modelet e bashkëpunimit të mëtejmë.

Ministri Bytyqi e ka uruar ambasadorin e ri gjerman për detyrën e re në Kosovë, me ç’rast theksoi se, Kosova ende ka nevojë për mbështetje të partnerëve të fuqishëm ndërkombëtar siç është Gjermania me qëllim të përmbushjes së prioriteteve, të cilat qeveria i ka vendosur në mandatin e ri, duke pasur gjithnjë parasysh ngritjen e cilësisë. Në këtë kontekst ministri Bytyqi ka vlerësuar lartë kontributin e deritashëm të GIZ-it në zhvillimi e arsimit në Kosovë .

Ministri Bytyqi gjithashtu ka theksuar se tashmë e kemi bërë një vështrim i gjendjes momentale në arsim dhe jemi të angazhuar që të shikojmë se çfarë modelesh mund të aplikohen për përmirësimin e gjendjes.

Në vazhdim, ministri Bytyqi tha se, ndër prioritetet kryesore e kemi vënë arsimin dhe aftësimin profesional, me ç’rast theksoi e do të shikohet mundësia e bashkëpunimit me komunitetin e biznesit, për të kuptuar se për cilat kuadro profesionale ka më shumë nevojë tregu i punës në Kosovë.

Ambasadori Heldt dhe Ministri Bytyqi ,diskutuan edhe për karakterin shembullor të Gjimnazit Loyola në Prizren dhe kontributin e këtij gjimnazi në arsimin parauniversitar dhe atij profesional në Kosova.

Ndërsa Ambasadori Christian Heldt, theksoi se, Qeveria e Gjermanisë është e gatshme të dot vazhdoj mbështetjen e arsimit në Kosovë, në të gjitha projektet arsimore dhe shtoi se një arsim cilësor ndikon drejtpërdrejt në zhvillimin ekonomik çfarë i nevojitet Kosovës.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Lajm i keq për Greqinë, BE nuk nënshkruan ndihmën financiare

lipjanipress

Vazhdojnë kërkimet për katërvjeçarin e humbur – FSK iu del në ndihmë

lipjanipress

Demantohet lajmi në një postim gjëja se gjithë kryesia e AKR-s paska kalu në LDK

lipjanipress

Pamje të tmerrshme në kryeqytet – lypësi i zhveshur në temperatura nën zero (Foto)

lipjanipress

“Shkrihen” marrëdhëniet SHBA – VV. Zv/ndihmës sekretari amerikan takim me Visar Ymerin

lipjanipress

Përfaqësuesit e Ashkalinjëve Rreshtohen me Opozitën

lipjanipress

Ky është dënimi që i pret ata që tentojnë të votojnë dy herë

lipjanipress

As ‘’Adem Jashari’’ s’i bën bashkë PDK’në e LDK’në (VIDEO)

lipjanipress

Kush po kërkon të ndërtojë 5 spitale në qendrat më të mëdha rajonale? Tregon ministrja Bajrami (Video)

lipjanipress

Haradinaj i kundërpërgjigjet LDK’së: Po duan ta frikësojnë administratën

lipjanipress

Gjilan: Policia arreston tre persona të dyshuar për fajde

lipjanipress

Shkencëtarët të alarmuar: Një mega-cunam do vrasë mijëra persona në Evropë

lipjanipress
Skip to toolbar