LipjaniPress

Ministrja serbe e Drejtësisë: Nuk ka arsye që kërkesa për ekstradimin e Haradinajt të refuzohet

Lajme

Ministrja e Drejtësisë në Serbi, Nela Kuburoviq ka thënë se Serbia tri ditë më parë ka dorëzuar në gjykatën e Colmarit të gjitha dokumentacionet e kërkuara për gjykimin e Haradinajt.

Ajo beson se gjykata nuk ka asnjë arsye për ta refuzuar këtë kërkesë nga ana e Serbisë për ekstradimin e liderit të AAK-së, transmeton lajmi.net

“Ministria e drejtësië ka vepruara dhe ka plotësuar të gjitha kërkesat e paraqitura nga Gjykata e Colmarit dhe tri ditë më parë ka dorëzuar dokumentacionin e nevojshëm dhe jemi përgjigjur në të gjitha pyetjet. Besoj se dokumentacioni ka mbërritur në Francë, dhe nuk do të ketë asnjë arsye për ta refuzuar këtë këresë”, ka thënë Kuburoviq para gazetarëve në Beograd.

Ajo ka shtuar se nëse kërkesa e gjykatës miratohet atëherë ekstradimi dhe gjykimi do të bëhet me kodin penal, për shkak të krimeve siç pretendon ajo se Haradinaj i ka kryer gjatë vitit 1999.

Ish-kryeministri i Kosovës është arrestuar më 4 janar në Francë, në bazë të një urdhër-arresti kunëdr tij të lëshuar nga Serbia për kryerjen e krimeve lufte në Kosovë gjatë viteve 1998-1999.

Për ekstradimin apo jo të Haradinajt do të vendos gjykata franceze në qytetin e Colmarit.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Reagon Ali Ahmeti: Deklarata e partive shqiptare nuk cenon shtetin e Maqedonisë

lipjanipress

Papa Françesku i reagon Trumpit: Nuk je i krishter nëse i përzë refugjatët

lipjanipress

LDK e AKR arrijnë marrëveshje, Imri Ahmeti kandidat përbashkët për Kryetar

lipjanipress

Agani shkarkon disa anëtarë të partisë, vendos për koalicion me Veselin

lipjanipress

Kadri Veseli i bën ofert antarit të Vetëvendosjes!

lipjanipress

Ankand për ta ndihmuar veteranin e UÇK’së, Jon Harrison

lipjanipress

Italia dhe Libia me marrëveshje për parandalimin e emigrantëve

lipjanipress

Gjendet një bombë e Luftës së Dytë Botërore në Selanik, evakuohen 50 mijë banorë

lipjanipress

BUJA AKUZON PROKURORINË SE PO E PENGON TË KANDIDOJË PËR LIPJANIN

lipjanipress

Policia bllokon hyrjen e “Grandit”, e dyshimtë një veturë me regjistrim të Beogradit

lipjanipress

Kryespiuni i Presidentit Thaçi në AKI është person i dyshimtë

lipjanipress

Luftë fjalësh ndërmjet Kroacisë dhe Serbisë. Çfarë thotë Daçiq pasi kolegu kroat i refuzoi kërkesën për takim

lipjanipress
Skip to toolbar