LipjaniPress

Mirsad Tahiri: Jemi me Kombë Ashkanli, Jo RAE

Lajme Lipjani

Jemi me kombë Ashkanli, nuk jemi me kombë të ashtuqujtur RAE, komuniteti Ashkanli në Kosovë përfaqsohet kryesisht me dy deputet në Kuvendin e Kosovës të cilët i përkasin komunitetit Ashkanli.
Me përfaqsues të Ashkanlive në Kosovë me Kryetarin e Partis Demokratike Ashkanlive të Kosovës z.Danush Ademi dhe Partia Ashkanlive për Integrim z.Hetem Arifi.
Gjithashtu edhe me dy zv.Ministra nga Ministri të ndryshme z.Besart Jashari, Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe z.Qazim Rahmani, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit
Shumica e institucioneve të nivelit qendror dhe lokal organizata kombëtare dhe ndërkombëtare në Kosovë përdorin termin e shkurteses RAE,gjë që është e pa pranushme për kombin e Ashkanlive në Kosovë.
Komuniteti Ashkanli e ka kombin, ka kulturen dhe vlerat kombëtare, traditen doket dhe zakonet e tyre në Kosovë .Traditen e dasmës, apo tradita tjera kulturore që manifestohen me raste festive dhe të morit që kanë veçantin e popullit ashkanli i cili jetonë në Kosovë dhe Diaspor.
Para ligjit të zotit të gjithë jemi të barabartë./Lipjanipress.com//
Me respekt
Mirsad Tahiri-Gazetar në programin e dytë Radio Kosovë

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kryetarja e Preshevës kërkon njohjen e diplomave të Kosovës…

lipjanipress

Kulmet e banesave në Prishtinë të mbuluara me material kancerogjen – lesenit

lipjanipress

NJOFTIM: Dorëheqje nga PDAK, si dhe nga të gjitha funksionet e PDAK-së

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan Ftesë për qytetarët e Lipjanit

lipjanipress

Edhe nga radhet e PDAK-së dega në Lipjan përzgjedhen tre kandidat

lipjanipress

MURAT JASHARI ME “LIRI ATDHEUT” DYSHOHET SE KËRKOI PARA NGA BASHKATDHETARËT PËR VRASJEN E TRADHTARËVE

lipjanipress

Erdogan: Evropa “fashiste dhe mizore”, po i ngjan Luftë së Dytë Botërore

lipjanipress

Ndodh edhe kjo: Gjendet një fëmijë në barkun e një krokodili (VIDEO)

lipjanipress

Kryesuesja Vlora Limani-Hajnuni seancën e të Mërkures e quan të përfunduar.(VIDEO)

lipjanipress

Lajçak telefonon Vjosa Osmanin, Lutfi Hazirin e Fatmir Limajn, tregon për çfarë biseduan

lipjanipress

VALA, PAS FUSHATËS ME NUMËR JEP EDHE 3 MIJË EURO PËR BRITANIKUN E UÇK

lipjanipress

Shefi i NATO’s flet në Prishtinë edhe për krijimin e ushtrisë së Kosovës?

lipjanipress
Skip to toolbar