LipjaniPress

Mogherini ia përsërit Vuçiqit: Pa e njohur Kosovën s’hyni në BE

Lajme

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit me shefen e diplomacisë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha se kjo e fundit i ka dhënë mbështetje të fuqishme vendit të tij për të përshpejtuar integrimin në BE.

“Ne ramë dakord se stabiliteti dhe paqja janë më të rëndësishmet për Serbinë dhe Bashkimin Evropian”, ka thënë Vuçiq.

Takimi është mbajtur në selinë e Komisionit Evropian.

Mogherini ka njoftuar se temat kryesore të diskutimit me Vuçiqin kanë qenë marrëdhëniet midis Serbisë dhe BE’së, situata në rajon si dhe normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Kjo e fundit mbetet kusht kryesor për integrimin e Serbisë në Bashkimin Evropian.

“Dialogu Beograd-Prishtinë do të vazhdojë nën patronazhin e BE-së qoftë në Bruksel apo diku tjetër. Kapitulli i 35 nuk do të mbyllet pa u normalizuar marrëdhëniet midis Beogradit dhe Prishtinës këtu ata thonë Serbisë dhe Kosovës. Është një detyrë e rëndë. Kjo është arsye pse gjithë populli ynë duhet të përfshihet për këtë kemi bërë një dialog të brendshëm” , ka thënë Vuçiq.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Festohet 12 Qërshori, Dita e Çlirimit të Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, zgjedhjet e sotme në Kosovë, vlerësohen si shenjë e pjekurisë demokratike të vendit

lipjanipress

Kuvendi Komunal miraton buxhetin për vitin 2019-2021

lipjanipress

Ekskluzive: Rugova e dërgoi Adem Jasharin për trajnime në Shqipëri (VIDEO)

lipjanipress

Presidenti malazez: Ratifikimi i Demarkacionit është në interes të Kosovës

lipjanipress

Darmanovic: Bëhemi pjesë e NATO-s në fund të majit

lipjanipress

Haradinaj: Po mbahem peng në Francë

lipjanipress

LËVIZJA VETËVENDOSJE-LIPJAN: GADIMJA DËSHMON PËRKRAHJEN PËR SELATIN RETKOCERIN DHE LËVIZJEN VETËVENDOSJE!

lipjanipress

Fotot e rralla: Ana e butë e presidentit të ri amerikan

lipjanipress

KQZ: Votuan 43.82 për qind e qytetarëve me të drejtë vote

lipjanipress

Sindikata e Doganës e shqetësuar për sulmin ndaj oficerëve doganorë në Vushtrri

lipjanipress

Eksperti nga Gjermania: Argumentet që zbulojnë manipulimet dhe mashtrimet e komisioneve për demarkacionin!

lipjanipress
Skip to toolbar