LipjaniPress

Musliu: UNMIK ka procesverbale ku Lumezi thotë se nuk e ka provimin e jurisprudencës

Lajme

Betim Musliu nga emisioni “Betimi për Drejtësi” në emisionin “Interaktiv” të KTV-së ka thënë se në storjet e ardhshme të KTV-së dhe emisionit të tij do të dëshmojnë edhe disa persona në “Rastin Lumezi”.

Në “Interaktiv”, Musliu ka thënë se sistemi i UNMIKU-t ka mbajtur procesverbale të kandidatëve që kanë aplikuar për të qenë pjesë e gjyqësorit gjatë vitit 2000. Në këto procesverbale të cilat i kanë dëshmitarët, Aleksandër Lumezi ka deklaruar se nuk e ka të kryer provimin e Jurisprudencës.

“Kur UNMIK-u ka krijuar gjyqësor emergjent, është munduar të zgjedh një numër të gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe del që më 1 shkurt, me një konkurs, Lumezi nuk ka arritur që ta kalojë atë”, ka thënë Musliu.

“Ka dëshmitarë tjerë të gjallë që kanë ofruar dokumente kur Lumezi ka deklaruar se nuk e ka të kaluar provimin e Jurisprudencës. Ka procesverbale të dëshmitarit që ka qenë anëtar i komisionit dhe së bashku me ndërkombëtarët ka intervistuar kandidatët”, ka shtuar ai.

“Ka qenë e palogjikshme që një nga dëshmitarët të del e të thotë diçka që do t’i kushtonte Lumezit pas 17-18 vjetësh. Ai ka shpresuar që të ketë mundësi të bëhet pjesë e sistemit, por rregullorja e UNMIK-ut nuk ka lejuar që të ushtrohet detyra e gjyqtarit pa e pasur provimin e Jurisprudencës”.

Të martën KTV-ja ka raportuar se në shtatorin e vitit 1999, ish-kryeadministratori i Kosovës, Bernard Kushner, krijoi Komisionin Këshillëdhënës Gjyqësor dhe Prokurorial të Kosovës, në përbërje të të cilit ishin 11 persona, 7 vendorë dhe 4 ndërkombëtarë.

Misioni i këtij komisioni ishte themelimi i Sistemit Prokurorial dhe Gjyqësor në Kosovë.

Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Rusia përzihet edhe në zgjedhjet presidenciale franceze

lipjanipress

Deputeti i PDK’së bën thirrje që të prishet koalicioni me LDK’në

lipjanipress

Thaçi se përjashton mundësinë që LDK-së t’ia jap mandatarin e dytë!

Granit

Gjermania numër rekord vendesh të lira pune

lipjanipress

Protesta për vdekjen e Arbenita Spahiut, mjeku ua tregon gishtin qytetarëve

lipjanipress

Jashari i fut në listë për vrasje edhe Mustafën, Veselin e Thaçin etj.. (VIDEO)

lipjanipress

Ismet Beqiri e godet Albin Kurtin: Unë nuk kam shtet rezervë sikur ti

lipjanipress

E pazakontë në Vlorë/ Seks në makinë, vdes gjatë aktit 58-vjeçari

lipjanipress

Gjermania i dëbon 26 emigrantë afganë

lipjanipress

LUKSI I DEPUTETËVE ME BUXHET TË SHTETIT.

lipjanipress

Videoja e plotë e pjesës së dytë të dokumentarit “Njëmbëdhjetë Thikat”

lipjanipress

Ka mbyllur punimet Konferenca e dytë Shkencore Ndërkombëtare “Gjuhësi, letërsi dhe kulturë”, ICLLC 2017 e Kolegjit AAB

Press Lipjani
Skip to toolbar