LipjaniPress

Myslimanja e parë pilote ushtarake në Amerikë (FOTO)

Bota Lajme

Alvarez tha se është e bija e një emigranti nga Egjipti, ndërkohë që në akademinë ushtarake ka qenë njëra nga kadetet më të mira

Pilotja ushtarake Maybeline Thoraya Boraei Alvarez, është femra e parë muslimane në forcat ajrore të një shteti latino-amerikan, ndërsa këtu nuk përfundon ëndrra e saj, meqë synon postin e ministres së Mbrojtjes së Ekuadorit.

Duke folur për gazetarin e Anadolu Agency (AA) , Alvarez tha se është e bija e një emigranti nga Egjipti, ndërkohë që në akademinë ushtarake ka qenë njëra nga kadetet më të mira.

Ajo u shpreh e kënaqur nga trajtimi që i bëhet në ushtrinë e Ekuadorit.

Pilotja ushtarake Maybeline Thoraya Boraei Alvarez

“Të gjithë miqtë e mi e dinë se jam një muslimane dhe respektojnë përcaktimin tim. Madje disa nga kolegët dhe miqtë pasi më kanë njoftuar kanë filluar të interesohen për islamin, të mësojnë për te”, tha 25 vjeçarja Alvarez.

Në forcat ajrore ishte pranuar në vitin 2008.

Alvarez thotë se me një përkushtim dhe durim ka tejkaluar problemet me të cilat ishte përballur në fillim të karrierës së saj ushtarake.

“Nuk konsumoja mish derri për çka në muajt e parë humba 10 kilogram në peshë. Kjo tërhoqi vëmendjen e Komandës dhe nga atëherë marr ushqim të posaqëm. Në mënyrë shtesë, Komanda ripërcaktoi detyrat e mia në mënyrë që të kryej ritet fetare”, tha Alvarez.

Alvarez tha se është e kënaqur me statusin në Forcat Ajrore të Ekuadorit, por me punë dhe disiplinë dëshiron të arrijë edhe objektiva të tjera, përfshirë synimin që të bëhet ministre e Mbrojtjes së vendit.

“Unë jam gruaja e parë muslimane në Forcën Ajrore të Ekuadorit, por edhe në të gjithë Amerikën Latine. Populistët, disa media dhe grupet radikale punojnë në krijimin e një imazhi të keq të Islamit dhe muslimanëve në përgjithësi, por duke u bërë shembull i mirë, ne duhet të nxjerrim në dritë fytyrën e vërtetë të besimit tonë”, tha Alvarez.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Dorëhiqet gjeografi i vetëm nga Komisioni Qeveritar për Demarkacion [dokument]

lipjanipress

Lëvizja “Stop Operacionit Soros”: Uashingtoni ta revidojë punën e USAID-it në Maqedoni

lipjanipress

Diplomati amerikan: Zgjedhjet e parakohshme nuk janë opsion

lipjanipress

Koci: Shumë shpejt do ta padisim Serbinë për gjenocid në Kosovë

lipjanipress

Rrëzohet aeroplani luftarak amerikan që po shkonte drejt Koresë së Veriut (FOTO)

lipjanipress

Demantohet keq Isa Mustafa, ja sa qytetarë i punësoi Qeveria e tij në të vërtetë

lipjanipress

Vucic i takon liderët serbë të Kosovës në një lokacion të çuditshëm – në Rashkë

lipjanipress

Blerim Ruzhdi Ukaj: Biografia e Kandidatit për Asamblenë Komunale të Lipjanit nga Lëvizja Vetëvendosje!

lipjanipress

Zëvendës-presidenti amerikan – Iranit: Mos e testoni Trump-in

lipjanipress

KOMUNITETI I FSHATIT LLUGAXHI NË LONDER MBËSHTET SELATIN RETKOCERIN

lipjanipress

Vuçiq një ditë para takimit në Bruksel thotë se nuk iu beson shqiptarëve

lipjanipress

Nëndega e Dytë e Gadimës së Ulët përkrahë fuqishëm Dr.Fitim Selimin

lipjanipress
Skip to toolbar