LipjaniPress

“Në Lipjan fitoi Imri Ahmeti , jo LDK-ja !”

Lajme Lipjani Op/Ed Zgjedhjet 2017

Në Lipjan fitoi Imri Ahmeti jo LDK-ja !
LDK-AKR në Lipjan në këto zgjedhje lokale arriti ti marr 16.123 vota , ku në krahasim me zgjedhjet parlamentare (të qershorit që i kishte 8.985 vota) pati një rritje prej + 7,138 vota. Nëse llogarisim kualicionin e Imri Ahmetit edhe me PAI dhe PD , atëher PAI në qërshor kishte marrë 390 vota . LDK-AKR 8,985 + PAI 390 + PD përafersisht mund të i arrij 600-700 vota (në qërshor ishte në kualicion me PAN) = afro 10,050 vota mund të jenë rezultat i kualicionit (gjitherë kur llogaritim sipas rezultateve të qershorit) , pra + 6,073 vota jan për Imri Ahmetin si kandidat e jo për subjektin politik. Ndërsa në anën tjetër vërehet se votat e kualicionit PAN kësaj here janë ndarë në Lipjan , PDK – 5.809 vota , AAK – 1.776 vota , NISMA – 976 vota = 8,561 vota (në qershor PAN kishte 7.975 vota) , dhe sigurisht këto + 586 vota në zgjedhje lokale jan elektorat i PDK-së që në qershor nuk e deshën Ramush Haradinaj për kryeminister. Votuesit e VV të qërshorit mbi 50% e tyre nuk ia besuan Selatin Retkocerit voten por Imri Ahmetit , VV në qershor kishte 5.760 vota ndërsa Selatini tani morri vetëm 2,383 vota , një rënie shum e madhe prej – 3,377. Tash kur llogarisim kualicionin rreth Imriut 10,050 vota (që i nxjerrëm më lart) + 3,377 vota (votuesit që tradhtuan Selatinin) = 13,427 vota . Në këto zgjedhje lokale (në Lipjan) pati 27,067 votues ndërsa në qershor ishin 24,540 votues , dmth + 2,527 votues më shum (votues të rinjë që jan bindur dhe jan të kënaqur nga puna në 4 vitet e kaluara dhe planet për 4 vitet të ardhëshme të Imri Ahmetit si kandidat) . Tani 13,427 + 2,527 = 15,954 , pra po arrijm te një rezultat i përafërt i cili është 16.123 vota që Imriu i ka marrë në këto zgjedhje . Pra realiteti është se në Lipjan fitoi Imri Ahmeti si kandidat e jo LDK-ja .transmeton LipjaniPress.com//
Florim Vitija

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

TAKIM I SEKRETARIATIT TË GRUAS AKTIVISTE TË LËVIZJES VETËVENDOSJE NË LIPJAN

lipjanipress

Gjykata merr vendim për Milaim Zekën, e lë në arrest shtëpiak

lipjanipress

Policia thotë se ka konfiskuar qindra kilogramë drogë

lipjanipress

Njoftim – Kuvend zgjedhor në degën e PDAK-së në Lipjan

lipjanipress

Mbretëresha i shkruan Thaçit, uron për 9 vjetorin e Pavarësisë

lipjanipress

Qeverisje profesionale për Lipjanin me 144.

lipjanipress

Dy kosovarë shpikin picën e zezë, mahnitet e gjithë Zvicra

lipjanipress

Departamenti i Gazetarisë mban konferencën ndërkombëtare “Prishtina Media Days”

lipjanipress

Zhduket një femër në Malishevë

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka vizituar fshatin Babush

lipjanipress

Nga kjo datë do të gjobiteni nëse s’keni gomat e dimrit dhe zinxhirët në veturë

lipjanipress

Gjermania dëbon 38 kosovarë përmes aeroportit të Mynihut

lipjanipress
Skip to toolbar