LipjaniPress

Nënkryetari Tasholli priti në takim përfaqësueset e projektit zviceran Kujdesi Shëndetësor i Qasshëm dhe Cilësor

Lajme

Nënkryetari i Lipjanit, Sefer Tasholli së bashku me Drejtorin e Shëndetësisë, Avdullah Fazliu dhe Drejtorin e QKMF-së, Agim Krasniqi kanë pritur sot udhëheqësen e projektit Kujdesi Shendetsor i Qasshem dhe Cilsor (AQH), Debra Stevenson dhe zv/udhëheqësen e këtij projekti Qamile Ramadani.
Nënkryetari Tasholli i ka falenderuar ekipin e projektit si dhe Qeverinë Zvicerane të cilët vazhdimisht janë të pranishëm me projekte dhe po ndihmojnë në zhvillimin dhe përmirësimin e mirëqenies për qytetarët e komunës sonë. Ai tha se ky projekt është i rëndësishëm dhe se investimi në Kujdesin Parësor Shëndetësor është investim në bazën e vet sistemit shëndetësor.
Ndërsa, udhëheqësja e projektit, Debora Stevenson i ka njoftuar për aktivitetet që janë duke u zhvilluar në kryerjen e këtij projekti ku në mesin e 12-të Komunave të Kosovës është edhe Komuna e Lipjani. Ky projekt ka vlerën mbi 7 milion euro dhe do të zgjas 4 vite, me anë të të cilit parashihet trajnimi i menaxhmentit, furnizimin me paisje bazike për QKMF dhe QMF dhe projekte të vogla për përmirësimin e cilësisë në shërbimin mjekësor primar.
Projekti AQH financohet nga Agjencia Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC) dhe mbështetë agjendën kombëtare të reformës shëndetësore, duke plotësuar programet e donatorëve tjerë në sektorin shëndetësor./Lipjanipress.com//

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kuvendi merr vendim për emërimin e sheshit tek teatri i qytetit me emrin Ismail Kadare

Press Lipjani

Kerkohen 10 mjeshter ne gjermani Darmstadt

lipjanipress

Somali:Sulm me makinë-bombë, 8 te vdekur

lipjanipress

Zyrtari i AAK’së kritikon Shpend Ahmetin pse keqpërdori familjen për të arsyetuar jahtin

lipjanipress

Digjet ferma bashkë me 28 krerë lopë në Ferizaj (Foto)

lipjanipress

Limaj: Ramush Haradinaj kandidat i opozitës për Kryeministër

Press Lipjani

Agani shkarkon disa anëtarë të partisë, vendos për koalicion me Veselin

lipjanipress

Gjenden të vdekur 10 ushtarë në Kashmir, u zunë nga orteku

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan:PËRKRAHJA E MADHE PËR KRYETARIN RETKOCERI NË JANJEVË E KA FUTUR NË PANIK IMRI AHMETIN

lipjanipress

Thaçi rrugës për Bruksel në takim me krerët e BE’së: Do të flasim për vizat dhe për FSK’në

lipjanipress

Shumica nuk hanë e nuk pinë, por a e dini historinë e lindjes së muajit të Ramazanit

lipjanipress

Kush po kërkon të ndërtojë 5 spitale në qendrat më të mëdha rajonale? Tregon ministrja Bajrami (Video)

lipjanipress
Skip to toolbar