LipjaniPress

Nexhat Çoçaj e Shaip Buduri lirohen nga akuzat për korrupsion

Lajme

Ish-drejtori Komunal i Arsimit në Prizren, Nexhat Çoçaj dhe drejtori i gjimnazit “Gjon Buzuku” në Prizren, Shaip Buduri, të hënën, janë liruar nga akuza për korrupsion.

Shpallja e aktgjykimit është bërë në Gjykatën Themelore në Prizren, nga trupi gjykues, i kryesuar prej gjyqtares Ajser Skenderi.

“Të akuzuarit lirohen nga akuza në bazë të nenit 364, pika 1.3, të Kodit të Procedurës Penale, sepse nuk është arritur të provohet akuza”, tha kryetarja e trupit gjykues.

Shaip Buduri dhe Nexhat Çoçaj akuzoheshin se kanë punësuar profesorin Besnik Krasniqi, në gjimnazin “Gjon Buzuku”, pa konkurs publik.

Sipas aktakuzës, Buduri duke qenë drejtor i shkollës në fjalë, kishte lejuar, profesorin Krasniqi, të japë mësim për pesë muaj, pa kontratë të punës.

Ndërsa Çoçaj akuzohej se ia ka lidhur Besnik Krasniqit kontratën e punës në mënyrë të kundërligjshme, pasi që nuk kishte shpallur konkurs publik për atë vend të punës.

Shaip Buduri, në maj 2016, pas përfundimit të gjykimit të parë, ishte dënuar nga kjo gjykatë me një vit burgim efektiv, ndërsa i akuzuari tjetër Nexhat Çoçaj ishte liruar nga akuza.

Por, Gjykata e Apelit, ka prishur një aktgjykim të tillë, me arsye se nuk është vërtetuar në tërësi gjendja faktike.

Sipas Apelit, gjykata nuk ka arritur të arsyetojë përgjegjësinë e drejtorit të shkollës, Buduri, në punësimin e profesorit, pasi që punësimin e bënë DKA-ja, shkruan betimipërdrejtësi.

Apeli, po ashtu ka gjetur se nuk qëndron arsyetimi se drejtori i DKA-së, Çoçaj, ka lidhur kontratën në bazë të Udhëzimit Administrativ 08/14, pasi që lidhja e kontratës është bërë me 2 shkurt 2014, ndërsa Udhëzimi Administrativ ka hyrë në fuqi më 25 shkurt 2014.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Hajriz Rashiti zgjedhet punëtor më i dalluar i vitit 2018 (FOTO)

lipjanipress

Eksperti nga Gjermania: Argumentet që zbulojnë manipulimet dhe mashtrimet e komisioneve për demarkacionin!

lipjanipress

Kryetari Ahmeti realizon premtimin për ndërimin e shkollës në fshatin Mirenë

lipjanipress

“ Zgjedhjet nuk do të mbahen në pranverë!”

lipjanipress

Pagat e tre personave më të paguar në Kosovë sa të ardhurat e 170 familjeve

lipjanipress

Gazeta Metro: Vritet Lavdrim Muhaxheri

lipjanipress

Prokuroria Speciale ngre aktakuzë për krime lufte ndaj një personi

lipjanipress

Struga me Ziadin Selën

lipjanipress

Kështu u prit në Kosovë ish-ushtari i UÇK’së, i liruar pas 13 vjetësh burgim në Serbi (Video)

lipjanipress

Islanda kërkon emigrantë, ja mundësitë

lipjanipress

Sheiku në Mal të Zi personelit të një hoteli në Tivat ku ishte sistemuar, ua ka “luajtur trurin” duke iu lënë bakshish 36.000 euro!

lipjanipress

“Martesa për letra”, prioritet i shqiptarëve në Maqedoni

lipjanipress
Skip to toolbar