LipjaniPress

Nga kjo datë do të gjobiteni nëse s’keni gomat e dimrit dhe zinxhirët në veturë

Lajme Lipjani

Nga 15 nëntori të gjithë vozitësit në Kosovë do të duhet të jenë të përgatitur përkrahë detyrimit ligjor për posedimin e pajisjeve dimërore që kanë të bëjnë me veturat.

Të gjithë vozitësit në Kosovë detyrohen që nga kjo datë të posedojnë gomat e dimrit dhe zinxhirët përderisa shoferët e autobusëve dhe kamionëve transportues duhet të kenë edhe mjete të tjera shtesë nëse në rrotat lëvizëse të makinës nuk mund të vendosen zinxhirë për borë.

Zëdhënësi i Policisë, Daut Hoxha ka thënë për Indeksonline se pikërisht nga data 15 nëntor Policia e Kosovës, planifikon masa operacionale shtesë për mbikëqyrjen e zbatueshmërisë së ligjit në trafik, dhe se kërkohet nga të gjithë pjesëmarrësit që të ndërmarrin me kohë të gjitha masa përgatitore sipas ligjit në fuqi.

Gjithashtu Hoxha ka shtuar se Policia apelon tek të gjithë drejtuesit e automjeteve që të jenë vigjilent duke pas parasysh dhe ndryshimet atmosferike dhe zvogëlimin e dukshmërisë dhe mjegullat në mënyrë që t’i shmangen aksidenteve në trafik, raporton Indeksonline.

“PK do të vazhdojë të monitorojë të gjitha rrugët në vend dhe kudo që hasë në drejtues që bien ndesh me rregullat e trafikut. Masa ligjore do të ndërmerren në vazhdimësi për të garantuar një siguri më të madhe për të gjithë pjesëmarrësit nëpër rrugët tona”, ka përfunduar Hoxha.

Ndryshe të gjithë vozitësve në Kosovë u kanë mbetur vetëm edhe 10 ditë për t’u përgatitur me këto pajisje në mënyrë që të mos gjobiten.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kerkohen 10 mjeshter ne gjermani Darmstadt

lipjanipress

Demarkacioni dhe Ushtria të kryhen para zgjedhjeve, thotë Bulliqi

lipjanipress

Krijimi i Qeverisë së re proces i komplikuar, ja çfarë thonë analistët

lipjanipress

Takime “urgjente” për Kosovën në Serbi

lipjanipress

KOMUNITETI I FSHATIT LLUGAXHI NË LONDER MBËSHTET SELATIN RETKOCERIN

lipjanipress

Buja: Qeveria e re PDK – AAK – Nisma

lipjanipress

Hoti e O’Connell lavdërojnë procesin e emërimit të Berishës në krye të Doganës [video]

lipjanipress

Qeverisje profesionale për Lipjanin me 144.

lipjanipress

Sërish sulme në Siri, vriten dhjetëra persona

lipjanipress

AMBASADA BRITANIKE: QEVERIA ARGUMENTOI LIGJSHMËRINË E DREJTORIT TË DOGANAVE

lipjanipress

KEDS ka njoftuar për vendet që do të kenë ndërprerje të rrymës gjatë ditës së nesërme

Press Lipjani

Kryetari Imri Ahmeti ka vizituar fillimin e punimeve tek udhëkryqi Lipjan – Magurë -Shtime.

lipjanipress
Skip to toolbar