LipjaniPress

Njoftim Më 24.03.17 përkujtohet rënia heroike e Heroit të Kombit Ismet H. Asllani.

Uncategorized

Në orën 10:00 vendosja e luleve në vendin e rënies Konjuh,Rr.Lipjan-Prishtinë.

Në orën 12:00 bëhen homazhe tek varri i Heroit Ismet H. Asllani në fshatin e lindjes në Prapashticë.

Ismet Asllani hero burrë, trim dhe humanitar i madh që nderoj Gollakun dhe Kosovën./Lipjanipress.com//

Ismeti u lind ne Prapashtice te Gollakut,ishte femiu i pare i nene Emine dhe babait Hazirit, Per shkaqe ekonomike,famlja e Ismetit shpergulet ne Hallaq te Vogel te Lipjait kure Ismeti ishte 5 vjec. Prapa lan varre ,kujtime,dhimbje dhe krenari sepse,familja e Ismetit cdo here ishte ne sherbim te atdheut,ku dhe ne çdo lufte, kesaj familje iu vrane e masakruan shume familjare,sikure dhe i gjithe fshati Prapashtice ,

Ai perballej me pushtuesin ne llojlloj forme,por Ai ishte edhe organizator e nje perleshje me arme zjarri pikerisht ne fshatin Hallaq i Vogel ku per disa ore rreshte, u zhvillua lufte e vertete mes forcave pushtuse dhe hallaqjanve.Kishte te plagusur ne te dyja anet.Armiku qe heret e vuri ne spikam Ismetin dhe kemba- kembes po e ndiqte,por assesi trimi te gjunjezohej apo tjetersohej.
Ishte i fjales, modest, i beses, i sakrifices, i aksioneve, i vendosshmerise,ate qe thoshte e realizonte patjeter,shkurt,kishte tiparet e nje burrit te vertete qe nuk do te harrohet kurre tek ata qe e njohen.Ai porosiste punonjesit e arsmiit, te punon me vigjilencemte nxirrnin kuadro sa me te forta,sepse,vetem te fortit nuk ia kan frike jetes e aq me pak vdekjes.
Ismet Asllani me gjithe familjen e tij,nuk kursyen asgje per popullin shqiptar qe ne ato kohe kanosej rreziku me uri,. Ndonese Ai nuk e kishte deshire famen, neve i kerkojme falje qe nga kjo jete,te na fali qe spo mund te heshtim pa i permend sado pak te bemat Tua madhore.
Ne ato vite te kobshme te popullit ,ku armiku kishte qellim ta nenshtronte per buk,Ismetit ia kan ruajtur shoket nje nder mijera veprime si te tilla,Ai popullates ia fali 13 milion kg miell, ( 1,264,334 DM). dhe kjo eshte vetem njeri nder veprimet e Tija te shumta. Ai ndihmonte parreshtur te gjitha institucioet e atehereshme te Kosoves,Ismeti hapi zemren ,qesen dhe magjen per minatoret e Kosoves,

Një familje e njohur me shekuj në rezistence dhe heroizëm të pa shoqe. Në luftën 1999 po ashtu dha Ismetin dhe dy vëllezërit e tij. Kjo familje ishte përherë në krah liridashëse dhe në shërbimin e saj që nga përndjekjet e shqiptarëve nga Sanxhaku, Nishi dhe Toplica.

11.06.2012,Presindenca e Kosoves dekoron Ismet Asllanin me Urdherin-Hero i Kosoves!

Ismet Asllani ka qenë Komandant i Logjistikes ne Brigaden 153 Gollak./Lipjanipress.com//

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Lokja nga Lipjani të cilës iu vranë 5 meshkuj të shtëpisë rrëfen se si e shau serbin në sy (Video)

Granit

Këto janë vendet që do të kenë ndërprerje të rrymës më 28 janar

lipjanipress

Gara për Prishtinën – zgjedhjet në vjeshtë, partitë ende s’i kanë kandidatët

lipjanipress

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka vizituar Banullën dhe Gadimen Haradinaj: Do ta mbështesim fuqishëm dr. Fitim Selimin për kryetar të Lipjanit(Video+Foto)

lipjanipress

Vjosa Osmanit i vjen mbështetja nga Lipjani

Granit

UDB-shët e Kosovës, me emër dhe mbiemër.

lipjanipress

Aksident i rendë në Rrugën e Kombit, në afërsi të Suharekës (Foto)

lipjanipress

LDK-Lipjan: Lipjani qytet ekologjik

lipjanipress

PRESIDENTI I KËRKON VESELIT TA ANULOJË ZGJEDHJEN E DREJTORIT TË DOGANAVE

lipjanipress

Deputeti i VV’së: S’ka Qeveri të pakicës, shpejt takohen Kurti e Mustafa

Granit

Lipjan

lipjanipress

Sonte në “Komiteti” – i ftuar Ramush Haradinaj

lipjanipress
Skip to toolbar