LipjaniPress

“Nuk mund të tërhiqet paralele në mes të Jasharit e Rugovës, sakrifica e Jasharajve është unike”

Lajme

Në seancë parlamentare të së enjtes është miratuar ligji për Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, të cilin deputeti i PDK-së, Shaip Muja po e konsideron që është vonuar shumë.

Ai ka thënë që përmes këtij ligji ky kompleks do të jetë nën mbrojtjen e shtetit si monument historik, dhe tutje mund të mbrohet edhe nga UNESCO.

“Ligji për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” është vonuar shumë. Ka pasur nevojë që të filloj ndoshta para dhjetë vitesh, ngaqë objektet atje janë duke u dëmtuar vazhdimisht e duhen konservuar. Ky duhet të jetë nën mbrojtjen e shtetit si monument historik e në qoftë se anëtarësohemi në UNESCO do të mbrohet edhe nga ajo” ka thënë Shaip Muja në një intervistë në Ballë Për Ballë të Klan Kosovës.

Tutje Muja ka thënë që vepra e familjes së Adem Jasharit i tejkalon kufijtë patriotik dhe se nuk mund të krahasohet me Ibrahim Rugovën.

“Mesazhi i familjes se Adem Jasharit i tejkalon kufijtë patritiok. Nuk mund te krijohet një paralele në mes të Ibrahim Rugovës dhe Adem Jasharit. Sakrifica e Adem Jasharit tejkalon vlerat njerëzore, ai është sakrifikuar me tërë familjen e tij, nuk ka qenë sakrificë e tij personale por e tërë familjes. Ky është rast unik, është simbol i lirisë për të gjithë” ka thënë Muja, njofton Klan Kosova.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Treshja e PDK-së me mesazh të koduar »: Punët e mëdha fillojnë nga një hap i vogël

Granit

Më 7 maj mbahen zgjedhjet për Bashkinë e Kavajës

lipjanipress

Ymeri: Dialogu s’bën të vazhdojë, Isa dhe Hashimi janë të nënshtruar

lipjanipress

QKUK më saktësisht në zyrat e administratës kishin hyrë persona të dyshuar

Press Lipjani

Kërcënon sërish Koreja e Veriut: Jemi gati për luftë me SHBA’në (Video)

lipjanipress

Diplomati amerikan: Zgjedhjet e parakohshme nuk janë opsion

lipjanipress

U mbajt mbledhja e 3-të me radhë e Kuvendit Komunal të Lipjanit

lipjanipress

LDK-Lipjan: Baica dëshmoj se di të mbështes ata që punuan për të mirën e tyre

lipjanipress

Kryetari Imri Ahmeti gjatë ditës së sotme ka parë nga afër mbarëvajtjen e punimeve në Gadime

lipjanipress

Zbulohet arsyeja e arrestimit të vëllait të ish-ministrit Jabllanoviq

lipjanipress

Haziri koordinohet me BIK’un në Gjilan “për ndërtimin e xhamive dhe një qendre islamike”

lipjanipress

Thaçi: Progresi nëntëvjeçar i Kosovës është vlerësuar nga Trump dhe liderët europianë (Video)

lipjanipress
Skip to toolbar