LipjaniPress

OSBE përkrah zgjedhjen e një prokurori të veçantë që merret me kërcënimet dhe mbrojtjen e gazetarëve

Lajme

Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadori Jan Braathu, ka mirëpritur vendimin zyrtar nga ana e kryeprokurorit të Kosovës, Aleksandër Lumezi, për caktimin e një prokurori nga Zyra e tij në pozitën e koordinatorit që merret me kërcënimet dhe çështjet penale ndaj gazetarëve

Vendimi, i cili hyn në fuqi sot (9 mars) obligon kryeprokurorët e prokurorive themelore që të caktojë një prokuror për t’u marrë me të gjitha rastet e raportuar në të cilat gazetarët janë palët e dëmtuara, transmeton Gazeta Express.

Vendimi u mor në debatin e fundit politik për sigurinë e gazetarëve, pjesë e së cilit ishin edhe shoqatat e gazetarëve dhe prokurori Aleksandër Lumezi.

Në debat u diskutua për perspektivat për rritjen e bashkëpunimit, gjendjen e përgjithshme që ka të bëjë me sigurinë e gazetarëve, përfshirë edhe mbrojtjen e tyre dhe ndjekjen penale të rasteve që i përfshinë gazetarët. Gjithashtu u kërkua që të zbardhen rastet e gazetarëve të vrarë dhe të zhdukur gjatë dhe pas luftës në Kosovë.

Vendimi është prezantuar dje në një takim në mes të Kryeprokurorit dhe Shoqatës së Gazetarëve të Kosovës./express

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Nesër në Mitrovicë nisin gërmimet për varrezë të dyshuara masive

lipjanipress

Kosova nuk i pranon më pasaportat e serbëve të Kosovës

lipjanipress

Policia: Disa raste penale dhe 14 incidente të ndryshme gjatë zgjedhjeve

lipjanipress

Ish-hoteli bëhet stacion i Policisë për 5.000 euro në muaj

lipjanipress

Reagim ndaj shkrimit, shpifjes dhe genjeshtres ne portalin: lajm.co

lipjanipress

Të hënën funksionalizohet zyra për vërtetime të veteranëve (Video)

lipjanipress

97 veta përfunduan provimin e Jurisprudencës

lipjanipress

Sali Berisha denoncon policët bashkiakë: Ja çfarë po ndodh

lipjanipress

Agjenti serb: Haradinaj s’u arrestua për krime lufte, prapa tij qëndrojnë njerëz të CIA’s dhe NATO’s (Video)

lipjanipress

Ish Kryeministri i Kosoves ndërron jetë!

lipjanipress

Qeveria ka vendosur t’i pres serbët kurdo që ata vendosin të kthehen në institucione (Video)

lipjanipress

Listë e zezë për kompanitë që lanë udhëtarët të presin në aeroporte

lipjanipress
Skip to toolbar