Lipjanipress

Papa Françesku i reagon Trumpit: Nuk je i krishter nëse i përzë refugjatët

Lajme

Papa Francesku ka dënuar hipokrizinë e disa të krishterëve, të cilët janë treguar të pamëshirshëm ndaj refugjatëve dhe personave të tjerë besimtarë, duke thirrur në një mbledhje pelegrinazhin katolik dhe Luterans në Gjermani.

Papa qortoi “kontradiktën e atyre që duan të mbrojnë krishterimin në Perëndim, dhe, nga ana tjetër janë kundër refugjatëve dhe feve të tjera”, si presidenti i SHBA-ve, Donald Trump.

“Kjo nuk është diçka që unë kam lexuar në libra, por unë shoh në gazeta dhe në televizion çdo ditë,” tha Papa.

“Jezusi dënon hipokrizinë, e cila është pikërisht ajo që po ndodh kur dikush pretendon të jetë një i krishterë, por që nuk jetojnë sipas mësimeve të Krishtit. Ju nuk mund të jeni një i krishterë nëse nuk jetoni si i tillë”, ka thënë Papa, transmeton albeu.

“Është hipokrizi ta quash veten të krishterë nëse nuk i mbështet refugjatët të cilët kanë nevojë për ndihmën tonë”, ka thënë Papa Francesku menjëherë pasi presidenti i SHBA-ve Donald Trump tha se nuk do të lejojë asnjë refugjat të shkelë në Amerikë.

Facebook Comments

Related posts

SHBA: Të paktën 18 të vdekur nga moti i keq

lipjanipress

ISIS-i thirrje për sulme dhe luftë ndaj Evropës gjatë muajit të Ramazanit

lipjanipress

Vuçiq: Thaçi duhet të harrojë egon e tij

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli