LipjaniPress

Partnerizimi i Lipjanit me Kaiserslauternin e Gjermanis n’rrugë të mbarë.

Lajme Lipjani Op/Ed

Me iniciativen e z.Xhevat Berisha, Menaxhes në shtëpien e kulturës në Kaiserslautern.trasnmeton LipjaniPress.com

Iniciativën të cilën e kamë nisur para një viti, që ta partnerizojmë komunën e Lipjanit me ate të Kaiserslauternit; si dukët është n’rrugë të mbarë.
Që nga koha kur e kamë nisur kët iniciativë, komuna e Kaiserslauternit ka shqyrtuar iniciativën, dhe ka marrë vendim që t’grumbulloi informata të sakta për komunën e Lipjanit. Sipas informatave që kamë marrë nga krerët e komunës së Kaiserslauternit, rezultonë se këto komuna mund të bëhën partnere në nji të ardhme jo tëlargët, pasi që ësht konstatuar se qeveria komunale e Lipjanit ësht një ndër komunat e Kosovës që e ka zhdukur korrupcionin, krejt kjo sipas t’dhënave të grumbulluara nga organizatat hulumtuese, poashtu edhe nga ato t’dhëna që kanë ardhur me siguri nga ambasada gjermane në Prishtinë.
Vlenë t’cekët se nese ndodhë diqka e tillë, qytetarët e komunës e Lipjanit dhe ekonomia e saj do të janë përfitues të mdhenj, sepse rregullat e partneritetit mundësojnë investime duke i anashkaluar peripetit burokratike nga të dyja anët. Komuna e Kaiserslauternit ka ni ekonomi të zhvilluar, dhe ka rreth 100 mi banor./LipjaniPress.com//

Dr.Susanne Wimmer Leonhard, Kryetare e Komunës në Kaiserslautern Xhevat Berisha, Menaxhues në shtëpien e kulturës në Kaiserslautern

      

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Medikamente me vlerë 240 mijë dollarë për QKUK nga Direct Relief

lipjanipress

Linda Shahini rizgjedhet kryesuese e Grupit të Grave të Komunës së Lipjanit (FOTO)

lipjanipress

Xhenoveva Ruiz Calavera viziton Xhamien e lipjanit

lipjanipress

Shpend Maxhuni intervistohet për dëbimin e gulenistëve nga Kosova

Rexhep Isufi

Këshilli komunal i viktimave të dhunës në baza gjinore mban takim pune

lipjanipress

Nënshkruhet marrëveshja për Projektin e Statistikave në Vendim-marrje

lipjanipress

Putin thotë se Rusia nuk e ka ndërmend të përzihet në zgjedhjet e Francës

Press Lipjani

Së shpejti fillon rregullimi i objektit social në Magurë

lipjanipress

Lajmi i portaleve të pushtetit se Lëvizja VETËVENDOSJE! është në panikë ka rritur interesimin e qytetarëve për t’ju bashkuar Lëvizjes.

lipjanipress

Edi Rama në AKK: Procesi i Ramushit do të përfundojë ashtu siç duhet

lipjanipress

Vetëvendosje u shkon tek dyert qytetarëve për t’i thirrur për protestën e nesërme

lipjanipress

LVV-JA SI ÇDO PARTI TJETËR POLITIKE NË KOSOVË

lipjanipress
Skip to toolbar