LipjaniPress

Pas PDK’së edhe VV nis përgatitet për zgjedhje, Kurti kandidat për Kryeministër

Lajme

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosjes, Visar Ymeri në një intervistë për KALLXO.com ka treguar për disponimin e Lëvizjes vetëvendosje që ish kryetari i kësaj lëvizjeje, Albin Kurti, të kandidojë për postin e Kryeministrit të vendit në zgjedhjet e ardhshme patlamentare.

Në ditën kur VV ka publikuar rezultatet e një sondazhi i cili e nxjerr atë partinë më të votuar në vend, kryetari i partisë tha se “do të ishte mirë” që Kurti të kandidojë për ta drejtuar qeverinë.

Në rast të kandidimit të Kurtit, Vetëvevendosje do të bëhej partia e parë në Kosovë që nuk del në zgjedhje me drejtuesin e parë si kandidat për shef të qeverisë.

“Deputeti Albin Kurti në shumë sondazhe jo vetëm elektronike por edhe kështu, del të jetë figura më e popullarizuar politike brenda Republikës së Kosovës, krahasuar me gjithë tjerë, jo veç brenda Lëvizjes Vetëvendosje dhe mendoj që kjo është shumë mirë dhe është një veçori e Lëvizjes Vetëvendosje që ka një mori emrash që kanë një popullaritet dhe besueshmëri të tillë tek qytetarët”, tha Ymeri në një intervistë për KALLXO.com.

Por për të arritur deri te kandidatura, Ymeri tha se duhet të vendosin organet e partisë.

“Mendoj që po, ka mundësi që të bëhet edhe vendim i Lëvizjes Vetëvendosje dhe do të ishte shumë mirë nëse bëhet kështu. Pra nuk po them që do të ishte keq nëse bëhet me emra të tjerë, por po them që edhe nëse bëhet me Albinin do të ishte shumë mirë sepse Albin Kurti e ka edhe një përvojë të jashtëzakonshme politike e organizative dhe një vizion jashtëzakonisht të saktë dhe pozitiv për atë se çfarë duhet të ndodhë në Kosovë dhe si duhet fuqizuar Republikën e Kosovës. Albin Kurti është një prej personave që e ka materializuar dhe e ka avancuar këtë koncept politik jashtëzakonisht shumë”, u shpreh ai.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Hoxha: Askush s’ka informata për arrestimet e Speciales (Video)

lipjanipress

Ramush Haradinaj flet nga Franca: Më ngeli merak që s’isha në përvjetorin e Rugovës (Audio)

lipjanipress

Ky është dëmi më i madh që Thaçi ia shkaktoi Kosovës (VIDEO)

lipjanipress

PROF. DR. VEHBI IMERI MBËSHTET SELATIN RETKOCERIN PËR KRYETAR TË KOMUNËS SË LIPJANIT

lipjanipress

Çelaj thotë se Vetëvendosje po e frikëson drejtësinë

lipjanipress

Kjo është letra e Thaçit drejtuar Veselit pas tërheqjes nga iniciativa për ushtri (DOKUMENT)

lipjanipress

A do të jetë Vjosa Osmani pjesë e Alternativës?

lipjanipress

Pamje të tmerrshme në kryeqytet – lypësi i zhveshur në temperatura nën zero (Foto)

lipjanipress

Formohet Klubi 2 Futbollistik “KF-Lipjani”

lipjanipress

Çfarë më mësoi Sllobodan Millosheviqi për Donald Trumpin

lipjanipress

Asociacioni i Komunave serbe mund të formohet në Ditën e Pavarësisë së Kosovë

lipjanipress

LDK e AKR arrijnë marrëveshje, Imri Ahmeti kandidat përbashkët për Kryetar

lipjanipress
Skip to toolbar