LipjaniPress

Pas sulmit terrorist në Londër, Parlamenti merr një vendim

Lajme

Dhoma e Ulët e Parlamentit britanik, ka njoftuar sot se do të bëhen dy rishikime të sigurisë, pas sulmin terrorist të javës së kaluar, ku një person vrau katër persona, përfshirë një polic në portat e parlamentit

Khalid Masood goditi me makinën e tij, turmën e njerëzve në urën Westminister dhe më pas theri për vdekje me thikë një policë pranë parlamentit. Ai më pas u vra nga policia britanike.

“Është normale pas ngjarjeve të tilla që ne të kërkojmë që të sigurohemi që të mësojmë më shumë gjatë këtyre dy rishikimeve”, ka thënë kryetari i Dhomës së Ulët të Parlamentit, John Bercoë.

Rishikimi i parë i ngjarjeve, do të jetë i pavarur dhe do të analizojë se si perimetri i parlamentit është i siguruar dhe i mbrojtur, duke i dërguar një raport parlamentit në fund të prillit.

Rishikimi i dytë do të fokusohet në mësimet që janë nxjerr nga përgjigja e oficerëve policorë pas sulmit në Parlament. Raporti për këtë çështje pritet të përfundoj në fund të qershorit./rel/

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Komuna e Drenasit ndalon shaminë,mjekrat tek meshkujt, minifundet dhe xhinset në shkolla (Dokument)

lipjanipress

AGK KËRKON NGA QË RASTET E GAZETARËVE TË TRAJTOHEN ME KOHË NGA GJYKATAT

lipjanipress

Familja Curri fal shoferin që ia mbyti vajzën Bleranda

lipjanipress

Deklaratat e Sekretarit Mattis për Kosovën dhe FSK’në – top lajm në mediat serbe

lipjanipress

Aderime në Nisma Socialdemokrate në Lipjan

lipjanipress

10 Inspektorët e qeverisjes Mustafa në Prishtinë dalin para Gjykatës, akuzohen për korrupsion

lipjanipress

Kosovari përdori rrejshëm masakrën e Reçakut, për ta fituar pensionin invalidor në Zvicër

lipjanipress

Trump e largon Amerikën nga një marrëveshje e rëndësishme tregtare

lipjanipress

Mbahet mbledhja konsultative e bordit të drejtorëve

lipjanipress

Gjilan: Merr para ryshfet, arrestohet nga policia

lipjanipress

Hoxhaj takim me delegacionin egjiptian: Kosova faktor stabiliteti në rajon

lipjanipress

Shkupi reagon ndaj Edi Ramës: Mos u merr me Maqedoninë

lipjanipress
Skip to toolbar